Total Banner
BERGAMA ÇEPNİ FESTİVALİ
189 okunma

BERGAMA ÇEPNİ FESTİVALİ

ABONE OL
22/09/2022 09:09
BERGAMA ÇEPNİ FESTİVALİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

17-18 Eylül 2022 tarihinde Bergama’ da uluslararası Çepni Barış Festivali düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bergama belediyesinin destek verdiği festivale farklı illerden çok sayıda dernek katıldı. Festivali düzenleyen dernekten davet gelince davete icap etmek üzere yola düştük.   Festivale Garbikaraağac Yörük Türkmen Derneği üyesi Dr. Volkan Kaplan ile birlikte katıldık. 

Festivalde Kültür Eski Bakanı Namık Kemal Zeybek Türk kültürü konulu bir konferans verdi. Çepni boyu hakkında bilgilerin verildiği festivalde halk müziği sanatçıları Ayşe Karaçam, Nebi Yasar, Deniz Türkan ve Özlem Özdilli, Hüseyin Turan yer aldı. 

Renkli görüntülerin yaşandığı,  Bergama ve yakın çevrede yaşayan Çepni boyu mensuplarının yer aldığı iki gün süren festivale Bergamalılar yoğun ilgi gösterdi.

Festival etkinlikleri akşamüstü başlayınca cumartesi ve pazar günü Bergama’yı gezme fırsatı bulduk. Bergama çarşısı bizim Kaleiçi çarşısının andırıyor. Bir Kapalıçarşı özelliği taşıyor. Ahilik ve bedesten çarşı kültürü hala yaşıyor.

Bergama’nın girişinde nefes alan tarih ifadesini okudum. Acaba ne demek istiyorlar diye düşünerek Bergama’ya girdim. Bergama çarşısını, tarihi Bergama evlerini, camileri, hamamları ve Bergama müzesini görünce bu sözü biraz anlamaya başladım.  Ve haklı bir söz.

Bergama müzesi modern müzecilik anlayışına uygun düzenlenmiş.  Arkeolojik eserlerle etnoğrafik eserleri yan yana getirmiştir.  Bergama halılarından, yaşam kültüründen izleri bünyesinde barındırıyor.  Arkeolojik eserler ise eşsiz örnekler barındırıyor.  Bölgede çok sayıda antik kent olunca çok sayıda eser müzede yer alıyor. Hele bir su perisi heykeli var ki anlatmaya söz yetmez mutlaka gidip görmelisiniz. 

Bergama içinde Kızıl avlu adı verilen İncil’de adı gecen yedi kiliseden biri var. Pişmiş toprak kızıl yapı taşı kullanıldığı için kızıl avlu denmiş ancak doğru adı Serapion Tapınağı. Aslan başlı taşıyıcı sütun görevi yapan bir mermer heykel,  bulunan yazıtlar, kilise olarak özellikleri tarihi ve mimari açıdan çok önemli olduğunu gösteriyor. Tüm dinlerden bir parça görmek mümkün.  Yapının bir kulesi şu an Kurtuluş Camii olarak kullanılıyor. 

Asklepion antik kenti ayakta kalmış ve meraklı ziyaretçileri bekliyor.  Modern tıbbın ve eczacılığın merkezi olan ve antik çağın en büyük sağlık yurdu olan Bergama Asklepion’u, İ.Ö. 4 yy’de sağlık tanrısı Asklepios’a adanarak yapılmış ve İ.S. IV. yüzyıla kadar ünlü bir tedavi merkezi olarak etkinliğini sürdürmüştür.

Bergama’nın en yüksek noktasında ise Pergamun Akropolis antik kenti bulunuyor. Kente ulaşım için teleferik sistemi kurulmuş.  Ancak oldukça pahalı olduğunu düşünüyorum.

Akropolis antik kenti de arkeolojik açıdan çok önemli bir kent. Yüksek yer bize savunma amaçlı seçildiğini söylüyor. Dağ kentleri deprem açısından da güvenlik sağlıyor.  Burada üzücü bir husus var. Buradan Berlin”e koca bir yapı kaçırılmış. 

Bergama Zeus Sunağı ya da Zeus Altarı, günümüzde Bergama olarak anılan antik Pergamon şehrinde Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos hanedanı tarafından MÖ 2. yüzyılda yaptırılmış anıtsal dinsel bir yapıdır. At nalı biçimdeki yapı Bergama Akropolü üzerinde bulunur. 35,64 m genişliğinde 33,4 m derinliğindedir. Yapının ön tarafında bulunan merdivenler 20 mt genişliğindedir. Bu boyuttaki bir yapı nasıl kaçırılır akıl alır değil.

Festival sayesinde Bergama’yı iki gün boyunca gezebildik. Kentin çok etkiliyici olduğunu söyleyebilirim.  Görmeyenler için en az iki gün ayırmalarını öneririm. Bergama köftesini tatmanızı, zeytinyağı ve bereketli tarım ürünlerinden almanızı öneririm.  İki gün Bergama için bana yetmedi. Yaylaları, köyleri, iç mahallelerini görmek için Bergama’ya yine gitmek gerekiyor.

 Gezi videolarına youtubedan Doç. Dr. Devrim Alkaya sayfasını takip ederek ulaşabilirsiniz. Festivali düzenleyen ve davet edenlere teşekkür ederek yazıyı bitireyim.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.