DOLAR 17,8755 -0.03%
EURO 18,4454 0.03%
ALTIN 1.033,34-0,01
BITCOIN 4278143,18%
Denizli
30°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

rel="nofollow" href="https://www.ozel-denizli.tekdenhastaneleri.com/" target="_blank">
ÂŞIK LÜZUMSUZ
1849 okunma

ÂŞIK LÜZUMSUZ

ABONE OL
02/07/2022 17:15
ÂŞIK LÜZUMSUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

O’nu tanıdığımda 2002 yıllarıydı. Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği kurucu üyelerindendi. Daha sonraları beraberce, Denizli Şairler ve Yazarlar Derneğini (DEN ŞAY DER) beraber kurarak acısıyla tatlısıyla anılarımız oldu. Zaman oldu üzüldük, zaman oldu sevindik, zaman oldu şaka ile karışık üzerine giderek birbirimizi kızdırdığımız zamanlarımız oldu ama dostluğumuzdan, arkadaşlığımızdan hiçbir zaman ödün vermedik. Şimdi de 2002 yılından bu yana Eğeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliğinin omurgasını, çatısını birkaç arkadaşla beraber oluşturmaktayız.

Yıllardır yaptığı gazetecilikle, Araştırmalarıyla ve şiirde bir numara olarak edebiyat dünyasına hizmet etmekte olan değerli arkadaşım Âşık Lüzumsuzu size tanıtmak adına bu yazıyı kaleme aldım.

Bu makaleyi yazmakla onun üzerimizde bulunan haklarını ödeyemediğimiz gibi bir nebze olsun arkadaşlık görevimizi yerine getirebilirsek kendimi mutlu hissedeceğim.

Peki, Sadık Dağdeviren namı diğer Âşık Lüzumsuz kimdir?

1956 Denizli doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de tamamladı. Şiire ortaokul yıllarında başladı.

Denizli de oturan Sadık Dağdeviren, 1976 yılında PAMUKKALE adıyla yayınlanan bir kültürel derginin yazı işleri müdürü olarak gazeteciliğe başladı. Ulusal bir haber ajansı olan AK AJANS da muhabirlik, çeşitli yerel gazetelerde yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Bu güne kadar binlerce makale, köşe yazıları yazdı ve yayımladı. Bir esnaf kuruluşunda genel sekreter olarak göreve başladı.

Kültür faaliyetlerinden ve gazetelerden ayrı kalamadı. Ege Basın Derneği, KÜLTÜR KUR, Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği, Anadolu Basın Yayın Birliği, Denizli Şairler ve Yazarlar Derneği gibi, kültürel kuruluşların hepsinin kuruculuğu, Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevlerinde bulundu. 2003 yılında emekli oldu, ancak aynı görevi 2014 yılı sonuna kadar sürdürdü.

Araştırmaları ile de bilinen, Âşık Lüzumsuz, ilk olarak Denizli ili ve 19 ilçesinde geniş kapsamlı araştırmalar yaptı. Bu çalışmasını her ilçeye bir kitap yaptıktan sonra “Tarihi ve Tabii Güzellikleri ile Denizli” isimli bir kitapta yayımladı ve kitabın 3. Baskısını yaptı. Bu kitap eğitim amaçlı kullanıldı ve 35.00 kişiye dağıtıldı. Araştırma ve Araştırmacılığı çok seven Âşık lüzumsuz, şiirlerinde de araştırmaya dayalı seri şiirler yazdı.81 ilimizi şiirlerle tanıttı. Yani her ile şiirler yazdı. Dünyanın en ünlü nehirlerini 15 ile 27 bölümlük seriler halinde şiirle tanıttı ve yayımladı. Geçmişten günümüze 550 ünlü saz ve söz ustası olan (Âşık ve Ozanları) bir yandan tanıtarak onların şiirlerine birer nazire yazdı. Serbest ve hece ölçüleriyle yazdığı şiirlerin her biri örnek niteliktedir. Türk Musikisinde Makamlar Külliyatı; Sen ey sevgili, Leyla, Samire, Kızıl gül, Dil ruba gibi her biri 20’nin üzerinde olan seri şiirler yazdı. Toplam 2500 ün üzerinde şiiri bulunan Âşık lüzumsuz değişik şiir çalışmaları da yapmaktadır. Merdiven şiir, Çerçeve şiir, 22lik şiir, şiir çeşnisi, Harmanlama, Bölünüp çoğalan şiirler, sözdeki çive gibi kendine ait şiirlerinin yanı sıra, diğer taraftan Azeri ağzı, Âşık ağzı ve Karadeniz, Ege şiveleriyle de şiirler yazmıştır. Denizli’den Mehtup Vah” adıyla da Ege şivesinin güzel bir örneğini sunmaktadır. Yayınlanmış Araştırma kitapları ile bir şiir kitabı ve yayına hazır 20’nin üzerinde kitap çalışması bulunmaktadır.

35 yıldır Türk kültürünün içerisinde yer alan Lüzumsuz evli ve üç çocuk babasıdır. O sevecen, hoş görülü ve mütevazı tam bir gönül adamıdır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.