ARI GÜNÜ
305 okunma

ARI GÜNÜ

ABONE OL
24/05/2024 14:46
ARI GÜNÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

20 Mayıs Dünya arı günü olarak kutlanılmaktadır. Dünya arı günü, Arıcılığın öncüsü Anton Jonsa’nın doğum günü olan 20 Mayıs’ta kutlanılan bir anma günü.

Uluslararası düzeyde kutlanılan bu günün amacı ekosistem için arıların ve diğer tozlayıcıların rolünü kabul etmektir. Arılar, çiçeklere polenleri dağıtarak, bitkilerin, ağaçların meyve vermesine, tohumlarını dağıtmasına olanak sağlarlar. Arıların hayattaki bu önemli görevi ise bizim için hayati olan oksijen döngüsünü devam ettirir. Kısaca söylemek gerekirse, dünyadaki yaşamın büyük bir kısmı arıların görevlerini yapmalarına bağlıdır.

İnsanlık için arılar çok önemlidir. “Einstein, eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz.” demiştir. Arılar 130 bin bitki türünün çoğalmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda insanoğlunun da çok önemli gereksinmelerini karşılıyor.

Türkiye de arıcılık denince akla hemen bal gelmektedir. Ancak balmumu, arısütü, polen, propolis, apiralnil insan yaşamı ve sağlığı açısından çok önemli olan arı ürünlerinde bulunmaktadır. Arılar bal yapmak için çiçekleri tek tek gezerken arılar da başta bir çift duyarga bulunmaktadır. Bunlar koku, tat ve dokunma hissetme duygularını sağlalar. Duygular içerisinde bulunan sinir uçları sayesinde duygularına ek olarak rüzgâr hızını ve hava sıcaklığını da algılayabilmektedirler. Arıların duyguları o kadar hassastır ki iki kilometre mesafeden balın kokusunu alırlar.

Arılar sadece bal yiyerek yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak kolonide yavru yetiştirme bilmesi ve petek gözlerinden çıkan genç arıların gelişmelerini tamamlayabilmeleri için mutlaka polene ihtiyaçları vardır. Polen arıların protein, vitamin, yağ ve mineral madde ihtiyaçlarını karşılayan doğal bir besin maddesidir. 20 Mayıs Arılar gününüz kutlu osun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.