439 okunma

ANKARA ŞEFAATLİLER DERNEĞİ ARABAŞI ETKİNLİĞİ

ABONE OL
10/01/2022 09:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçmiş haftalarda, Ankara’da ki evimde kitap okurken bir mesaj aldım. Mesaj; Yozgat sevdalısı, Yozgat’ın yetiştirdiği değerlerden Gazeteci-Yazar-Sunucu Rıfat Çakır’dandı. “Çok kıymetli Hüsamettin Bey hocam, eğer Ankara’da olma olasılığınız varsa bu Cumartesi günü (25.12.2021) saat 18.30 da Ankara, Yozgat, Şefaatliler derneğimizin arabaşı yemeği ve programına aileniz ve dostlarınız ile birlikte, baş tacımız ve onur konuğumuz olarak bekliyoruz. Gönüller dolusu selamlar gönderiyoruz. Adres, mavi Düğün salonu Etimesgut.” daveti aldıktan sonra bir müddet düşündüm ve “Bu nazik davetiniz için çok teşekkür ederim, inşallah gelmeye çalışacağım selam ve sevgilerimle.” Diyerek geleceğimi belirten bir mesaj gönderdim.


Daha önce Ankara’ya geldiğimi duyan ve ziyaretime gelen, Şair Hatice Kemerpınar’ı arayarak arabaşı programından haberi olup olmadığını sorduğumda, haberinin olduğunu Rıfat hoca onu davet ettiğinde “Hocam, Hüsamettin Tat hocam da Ankara’da haberiniz olup olmadığını bilmiyorum dediğinde Rıfat hoca benim Ankara’da olmamdan çok mutlu olmuş ve o daveti bana göndermişti.


Adresi telefondaki yön bulma programına yükleyerek eşimle beraber Etimesgut da ki Mavi Düğün Salonunu birkaç tur attıktan sonra bulduk. Arabamızı park edip eşimle beraber salona girdiğimizde bizi güler yüzlü bir şekilde dernek yönetim kurulu üyeleri karşıladılar. Rıfat Çakır hocanın misafiri olduğumuzu belirttikten sonra sahneye yakın bir masaya oturtulduk. Bir müddet sonra Rıfat hoca bizi görünce yanımıza gelip hoşbeş ve hasret gidermenin arkasından masamıza Şair-Bestekâr Murat Duman geldiler, Murat Beyle de daha önceleri de tanışıyorduk. Daha sonra masamıza Psikolog ve Aile yaşam koçu Gülay Danışan, Öğretmen Fatma Ersan, Fatma Ersanın arkadaşı yine öğretmen bir Bayan, Elektrik mühendisi ve öğretmen eşi masamıza teşrif eden diğer konuklardı. Rıfat hocam beni ve eşimi masadaki arkadaşlara ve yanına gelen konuklara takdim ederek tanıştırıyordu.


Program daha başlamamış ama masamız dostlarla şenlenmişti. Tabi ki masada iki şairin, bir psikologun ve yaşam koçunun olması muhabbeti şiire, aşka, sadakate mutluluğa ve eşitlik yanlısı yaşam biçimine doğru gitmesine neden oluyor, gülüşmeler konuşmalar zirve yapıyordu.


Arabaşı etkinliğine çok sayıda katılımcılar olmuştu. Rıfat hoca sahneye çıkarak bir dakika saygı duruşu ve istiklal marşının ardından programı başlatarak ve katılımcıları tek tek sayarak onura etti.


Denizliden Egeli Araştırmacı ve Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şair- Gazeteci Yazar Hüsamettin Tat ve değerli eşleri, Yozgat Sarıkaya İlçesi Derekaplancı Köyü Dernek Başkanı Adnan Yılmaz, Erbek Köyü Dernek Başkanı Aydın Yılmazer, Şefaatlili emekli öğretmen Cahit Kocabeyoğlu ve değerli eşi Alanyadan katılım sağladılar. Yozgat, Şefaatliler Derneği Başkanı Saadettin Şentürk, Yozgat, Çayıralan, Kaletepe Dernek Başkanı Aytekin Büyükata, Gazeteci- Yazar Meryem Aykan (Çamlık Gazetesi, Çağlayan Gazetesi ve Aşıkpaşa Gazetelerinde yazıyor) Eğitimci Süleyman Kürklüoğlu, Hukukçu Hüseyin Düzgün, Ardahan Dernekler Kadın kolları Başkanı Tavus Betül Güngör, Ege Gazetesi Cemiyet Başkanı Tülay Yılmaz, Bürokrat Kamu Nevi Ceylan ve ailesi, Kırşehirliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Murat Köksal, Çamlık Medya Genel yayın Yönetmeni Tarık Yılmaz ve ekibi, Şair- Bestekâr Murat Duman, Şaire Hatice Kemerpınar ve ailesi ve 94 yaşındaki emekli bir paşa.


Gazeteci –Yazar-Sunucu Rıfat çakır katılımcıları saydıktan sonra, sahneye Türk Sanat Müziği sanatçısı Özcan Yalçın şarkılarını söyledikten sonra sıra konukların konuşmalarına geldi. Sahneye ilk ben çağrıldım ve kendimi tanıttıktan sonra Yozgat ile ilgili bir anımı anlattım ve masama döndüm. Bu arada Arabaşı ve çorbalar dağıtılmaya başlamıştı. “Arabaşı ya da Arabaşı çorbası Türk mutfağına özgü bir çorbadır. Yozgat belediyesi tarafından 2012 yılında Türk Standartları Enstitüsünce tescil ettirilmiştir. Ancak; Eskişehir, Karaman, Konya, Kayseri, Kırşehir, Afyon ve Nevşehir gibi illerin mutfak kültüründe de yer almaktadır.” Masalara bol bol çorba ve arabaşı servis ediliyor, katılımcılar ise bir yandan Arabaşlarına kaşık sallarken bir yandan da sanatçı Gülşen Hanımı ve Türk Halk Müziği sanatçısı Mine Kuş’u dinliyorlardı.
Katılımcılar ve bizim açımızdan değişik ve güzel bir program olmuş ve güzel muhabbetler ve güzel dostluklar edinmiştik.


Bu güzel geceyi geçirmemizi sağlayan Şefaatliler Derneği yönetimine ve Rıfat Çakır hocaya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.