Hüsamettin TAT
284 okunma

Hüsamettin TAT

ABONE OL
16/02/2022 14:55
Hüsamettin TAT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

14 Şubat Sevgililer Günü olarak ülkemizde ve Dünya’da kutlanılmaktadır. Bu kutlama, sevgi ve sevgili sözcüğünün adı altında bir alış veriş çılgınlığına, bir alış veriş piyasasının hareketlenmesine neden olmaktadır.
Aslında asıl sevgi, sevgililerin sevgisi bir güne sığdırılacak kadar küçük olmamalıdır. Sevgi, sevgililer günü insanların birbirini kırmadan, dökmeden, üzmeden, saygı çerçevesinde 365 gün sürmesi gereken bir duygu sentezi olmalıdır.
Toplumumuzda bilakis kadınlara verilen değeri göz önünde bulunduracak olursak;365 gün, 12 ay, 52 hafta içerisinde sevdiğin kişiyi saymayacaksın, şiddet uygulayacaksın (hatta çocukların ya da sokakta insanların gözü önünde öldüreceksin) ve bütün bunları sevgilim dediğin senin kahrını çekmiş, sana dünyalar güzeli çocuklar vermiş kadın için yapacaksın, ondan sonra da hiçbir şey olmamış gibi eline bir buket çiçek alacaksın, bir hediye alacaksın ve O’na sevdiğini söyleyip sevgililer gününü kutlayacaksın.
Daha sonra diğer günler ne olacak; sövme, dövme, hakir görme ile üzmeye devam edeceksin. Kadın olsun, erkek olsun davranışlarında, diyaloglarında sevgiden önce karşılıklı saygı gelmeli ki sevgi daha sonra kendiliğinden arkadan gelecektir.
Peki, 14 Şubat Sevgililer Günü diye neyi kutluyormuşuz bir de ona bakalım.
Sevgililer günü 3.yüz yılda Aziz Valentine’nin gizli kıydığı nikâhlara dayanıyor. M.S 3. Yüzyılda Roma İmparatoru 2 Claudus Ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikâhlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S 270 yılında 14 Şubatta idam edilmiştir.
Aziz Valentine kimdir?
Her ne kadar Türkçede “Sevgililer Günü” adı tercih edilse de 14 Şubat tarihinin tam karşılığı “Aziz Valentin Günüdür” isminden anlaşılacağı üzere 14 Şubat sadece romantizmle değil aynı zaman bir Hıristiyan Aziz’in anısıyla da ilgili.
Katolik kilisesi tarafından resmi olarak tanınan Aziz Valentine’in M.S 270 tarihinde öldüğü sanılıyor. Aziz Valentin’in kimliği ile ilgili resmi kaynaklardaki ilk açıklamalar M.S 496 da ölen Papa Gelasius’a ait.
Papa Gelasius, O’nun “hayatını Tanrıya adanmış bir şehit olarak dünyadan ayrıldığını” söyler. 1400’lü yıllara ait kayıtlar Aziz Valentin’in Roma’da Hıristiyan bir çiftin evlenmelerine yardım ettiği için İmparator 2. Claidius’un emriyle kafası kesilerek öldürüldüğünden bahseder.
Aynı tarihlere ait diğer bir vesika ise Valentin’in Torni Piskoposu olduğu ve yine 2. Claudius tarafından Roma yakınlarında öldürüldüğü bildirilir.
Ne diyeyim durum bu, yine de 14 Şubat Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun.

HÜSAMETTİN TAT

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.