rel="nofollow" href="https://www.ozel-denizli.tekdenhastaneleri.com/" target="_blank">
“ÜLKELER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE ORTAK MÜCADELE ETMELİ”
464 okunma

“ÜLKELER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE ORTAK MÜCADELE ETMELİ”

ABONE OL
13/02/2022 23:08
“ÜLKELER İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE ORTAK MÜCADELE ETMELİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, AB İklim Diplomasisi haftası kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik “AB-Türkiye Gençlik İklim Forumu”nu “Değişmenin Tam İklimi” başlığı ile gerçekleştirdi.
Programın açılış konuşmasını DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci yaptı. Keçeci konuşmasında, Türkiye’nin, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin ortak hareket etmelerini hedefleyen Paris Anlaşmasını geçtiğimiz günlerde onayladığını ve bu gelişme ile daha da önem kazanan iklim hedeflerini gerçekleştirmek için karar vericilerin, özel sektörün, sivil toplumun birlikteliği son derece önem arz ettiğini vurguladı. Denizli Sanayi Odası olarak sürece katkı sunmak amacıyla müzakereleri yakından takip ettiklerini ve iş birlikleri kurmaya devam ettiklerini belirten Keçeci, gençlerin başta olmak üzere herkesin bu süreçte katılımcı olması gerektiğinin altını çizdi.
Programın diğer konuşmacısı Meteorolog Nam-ı Değer “Havayı Koklayan Adam” Bünyamin Sürmeli idi. İklim değişikliğinin etkileri konusunda katılımcıları bilgilendiren Sürmeli, iklim krizi ve değişimin temel sonuçlarına değindi. Kuraklık, gıda krizi ve hava kirliliğine bağlı sağlık sorunlarına dikkat çekti. Dünyada her yıl 7 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. Yapılan projeksiyonların bugünkü yaşantı şeklinin insanlığı güvenli bir şekilde yüzyılın sonuna taşımayacağını vurguladı. Gelecek nesillerin üretebilme hakkını elinden almamak adına israftan kaçınmak, alışveriş alışkanlıklarını gözden geçirmek ve su kullanımına dikkat etmek gibi bireysel çabaların çok önemli olduğunun altını çizdi.
Program açılışının ardından Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve AB İklim Anlaşması ElçisiProf. Dr. Nezih Orhon, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meneviş Uzbay Pirili ve SÜGEP Akademi Uluslararası Programlar Koordinatörü Çiçek Dilsiz katılımcıları günün konu başlıkları hakkında bilgilendirdi. İklim ve politika, iklim ve kentleşme ile iklim, iletişim ve savunuculuk konularında grup çalışmaları yapan gençler var olan sorunları tespit ettiler. Öğleden sonraki oturumlarda ise moderatörler eşliğinde yerel ve ulusal aktörler ile nasıl çözümler üretebilecekleri konusunda atölyeler gerçekleştirdiler. Program gençlerin sunumları ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. Değişmenin Tam İklimi mottosuyla, Türkiye’de AB Bilgi Merkezinin olduğu 19 ilde devam edecek “AB-Türkiye Gençlik Forumları”nın ikincisini düzenleyen Denizli AB Bilgi Merkezi, katılımcı gençlerin çözüm önerilerini içeren raporu AB Türkiye Delegasyonuna sunacak.
Editör: Sevilay KAYAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.