Total Banner
TÜRKİYE’DE HER BEŞ ÇOCUKTAN BİRİ AKRAN ZORBALIĞI KURBANI
429 okunma

TÜRKİYE’DE HER BEŞ ÇOCUKTAN BİRİ AKRAN ZORBALIĞI KURBANI

Findmykids’in Türkiye’deki kullanıcıları arasında gerçekleştirdiği araştırmaya göre, okul çağındaki her beş çocuktan biri akran zorbalığına uğruyor. Anne babaların yüzde 3’ü ise kendi çocuğunun zorbalık yaptığını düşünüyor. Ebeveynlerin yüzde 72’si, “Çocuğum zorbalığa maruz kalırsa fark ederim” düşüncesinde. Öğrenciyken kendilerinin de akran zorbalığının kurbanı olduğunu söyleyen anne babaların oranı yüzde 21.

ABONE OL
27/09/2023 10:13
TÜRKİYE’DE HER BEŞ ÇOCUKTAN BİRİ AKRAN ZORBALIĞI KURBANI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ebeveynlerin çocuklarının konumunu harita üzerinde anlık olarak takip edebilmelerini sağlayan mobil uygulama Findmykids’in, akran zorbalığı üzerine Türkiye’de gerçekleştirdiği araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Binden fazla Findmykids kullanıcısı ebeveynin katıldığı araştırmaya göre, Türkiye’de ilk, orta ve lise eğitimi almakta olan her beş çocuktan biri okulda akran zorbalığına maruz kalıyor.

Findmykids’in araştırmasına katılan anne babaların yaklaşık yüzde 21’i çocuklarının okulda akran zorbalığının kurbanı olduğunu belirtiyor. “Çocuğumun başına gelmedi ama okulda bu tür olaylar yaşandığını biliyorum” diyen ebeveynlerin oranı yüzde 63 iken, tanıdığı birisinin zorbalığa uğradığını belirtenlerin oranı yüzde 13 oldu. Yüzde 3’lük bir kesim ise kendi çocuğunun zorbalık yaptığı düşüncesinde.

SİBER ZORBALIKTA TABLO FARKLI

Araştırmada siber zorbalık konusunun da ele alındığını belirten Findmykids Ülke Müdürü Neşen Yücel, “Akran zorbalığının online versiyonu olarak tanımlanabilecek siber zorbalık konusunda ise daha farklı bir tablo söz konusu. Anne babaların yüzde 71’i çocuklarının siber zorbalığa maruz kalmadığı görüşünde birleşirken, yüzde 6’sı çocuğunun siber zorbaların kurbanı olduğunu belirtti. Çocuğunun siber zorbalığa maruz kalıp kalmadığını bilmediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 23 oldu” dedi.

ANNE BABALAR FARKINDALIKLARININ YÜKSEK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

Araştırmaya göre ebeveynlerin büyük çoğunluğu akran zorbalığı ve siber zorbalık konularında farkındalık sahibi olduğunu belirtiyor. “Çocuğunuz okulda ya da internet üzerinden zorbalığa maruz kalsa bunu fark edebilir misiniz?” sorusuna ebeveynlerin yüzde 72’si ‘Evet’ yanıtı verirken, yüzde 28’i durumun farkına varamayabileceğini kaydetti.

EBEVEYNLER DE ZORBALIK KURBANI OLMUŞ

Findmykids ayrıca, ebeveynlerin öğrencilik dönemlerinde akran zorbalığına maruz kalıp kalmadıklarını da araştırdı. Katılımcı anne babalardan kendilerinin de akran zorbalığı kurbanı olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21 iken, yüzde 11’i tanıdığı birisinin okulda zorbalığa uğradığını söyledi.

Kendisinin zorbalık görmediğini ancak okulunda bu yönde olayların yaşandığını belirten ebeveynlerin oranı yüzde 37 oldu. Yüzde 27’lik kesim, okulunda akran zorbalığı yaşanmadığını kaydetti. Öğrencilikleri döneminde kendisinin akran zorbalığı olarak tanımlanabilecek eylemlerde bulunduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 4’te kaldı.

Buna bağlı olarak, araştırmada yer alan anne babaların ağırlıklı düşüncesi, kendi öğrencilik dönemlerinde zorbalık olaylarından haberdar olan ebeveynlerinin konuya müdahil oldukları yönünde. Katılımcıların yüzde 54’ü, ebeveynlerinin diğer veliler, öğretmenler ve okul yönetimiyle görüşerek zorbalık olaylarına çözüm aradığını söylerken, ebeveynlerinin konudan haberdar olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 32 oldu. Anne babaların yüzde 11’i ise zorbalık kurbanının okul değiştirdiğini belirtti.

ARKADAŞLARINDAN DESTEK ALMIŞLAR

Araştırma, çocukların zorbalığa karşı arkadaşlarının yanında durmaya çalıştığını da ortaya koydu. Anne babaların yüzde 44’ü, kendi okul dönemlerinde zorbalığa maruz kaldıklarında arkadaşlarının zorbalığı durdurmaya çalıştığını belirtti. Ebeveynlerin yüzde 23’ü yapılanın zorbalık olduğunu düşünmediği için, yüzde 25’i ise çekindiği için arkadaşlarının zorbalığa müdahale etmeye çalışmadığını belirtti. Yüzde 8’lik bir kesim ise arkadaşlarının zorbalık yapan taraftan yana olduğunu söyledi.

Findmykids’in Türkiye’deki kullanıcıları arasından 1.000’i aşkın ebeveynin katıldığı araştırmanın sonuçları:

ÇOCUĞUNUZUN OKULUNDA AKRAN ZORBALIĞI VAR MI?

Okulda olaylar yaşandığını biliyorum: %63

Evet, çocuğum akran zorbalığı kurbanı oldu: %21

Evet, tanıdığımız birisi zorbalığa uğradı: %13

Evet, çocuğum zorbalık yapıyor: %3

Okulda zorbalık olayları yaşanmıyor: %0

ÇOCUĞUNUZ SİBER ZORBALIĞA MARUZ KALDI MI?

Hayır: %71

Bilmiyorum: %23

Evet: %6

ÇOCUĞUNUZ OKULDA YA DA İNTERNETTE ZORBALIĞA MARUZ KALSA BUNU FARK EDEBİLİR MİSİNİZ?

Evet: %72

Hayır: %28

SİZ ÖĞRENCİYKEN OKULUNUZDA AKRAN ZORBALIĞI VAR MIYDI?

Okulumda zorbalık yapıldığını biliyordum: %37

Okulumda zorbalık olayları yaşanmıyordu: %27

Evet, ben de zorbalığa maruz kalıp zarar gördüm: %21

Tanıdığım birisi zorbalığa uğradı: %11

Evet, ben de zorbalık yaptım ve başkalarına zarar verdim: %4

O DÖNEMDE ÇOCUKLARIN BU KONUYU ÇÖZEBİLMESİ İÇİN ANNE BABALAR NASIL YARDIMCI OLDU?

Anne babalar diğer velilerle, öğretmenlerle ve okul yönetimiyle görüşerek olaya dahil oldu: %54

Anne babam akran zorbalığına uğradığımı bilmiyordu: %32

Veliler çocuklarını başka okula aldırdı: %11

Anne babam akran zorbalığı yaptığımı bilmiyordu: %3

SİZİN ARKADAŞLARINIZIN AKRAN ZORBALIĞINA TAVRI NASILDI?

Arkadaşlarım zorbalığı durdurmaya çalıştı: %44

Arkadaşlarım zorbalık kurbanına yardım etmeye korktu: %25

Arkadaşlarım yapılanın zorbalık olduğunu düşünmedi: %23

Arkadaşlarım zorbalık yapanın yanında yer aldı: %8. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.