“TARIMDA YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK”
687 okunma

“TARIMDA YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK”

Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Varol, tarımda yaş ortalamasının yüksek olduğuna dikkat çekerek genç nesilleri tarıma yönlendirilmez ise tarımda ekonomik ömrün kısaldığını dile getirdi.

ABONE OL
06/01/2022 16:29
“TARIMDA YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımda yaş ortalaması şu anda 55. Yani eğer genç nesiller tarıma yönelmez ise tarımda ekonomik olarak ömrünün kısaldığını dikkat çeken Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birlik Başkanı Mehmet Varol, bir an önce bunun önleminin alınması gerektiğini söyledi. ‘Bizim en kısa sürede gençlerimizi tarıma döndürmemiz gerekiyor’ diyen Başkan Varol; “ İnsanların tarıma kazandırılması lazım gençlerin tarımda kalmasını sağlamalıyız. Bunun içinde köy ve kasabalarda Kooperatifleri güçlü hale getirmeliyiz. Gençlerin tarımda para kazanmasını sağlamalıyız. Bunun için girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. İnsanlar para kazanırsa tarıma dönerler. Eğer döndürülmese tarımın ömrü az kaldı” diye konuştu.


Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’in son beş yıllık rakamları 2 Trakya büyüklüğünde tarım arazisi girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ekilemediğini dikkat çeken Başkan Varol; “Bu alan gün geçtikçe çoğalıyor. Tarımın cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi lazım. Bunu yapabilmek için Gayri Safi Milli Hasıladan gelişmiş yada gelişmekte olan ülkelerdeki gibi Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 2’si tarıma aktarılmalıdır. Bu ayrılan pay ile tarımda çalışan gençlerin sosyal güvenceleri garanti altına alınmaları gerekir. Seviyeleri yükseltilmeli, tarım girdi maliyetlerini etkileyen mazot, gübre, elektrik ve bunun gibi hazine tarafından sübvanse edilmelidir” dedi.


Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.