0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serüven Kültür Topluluğu üniversiteli gençleri bir araya getirerek dayanışma gecesi düzenledi. Geceye
Praksis grubu damgasını vurdu.

2013 yılında üniversiteli gençlerin ihtiyacı neticesinde kurulan Serüven Kültür Topluluğu, geçtiğimiz hafta kampüste bir mekânda dayanışma gecesi düzenleyerek Denizli’deki üniversite öğrencileriyle tanışma fırsatı buldu. Topluluğun Denizli’de ki çalışmalarını yürüten Dilan İpek ve Elif Kavili gazetemize röportaj verirken ilk defa Denizli’de konser veren Praksis grubu da Denizli gençliğinin enerjisinin yüksek olduğunu belirtti.

Dilan İpek:
Serüven Kültür, üniversiteli öğrencilerin alternatif kültür sanat çalışmalarını yürüttüğü bağımsız bir topluluktur. Kültür evleri kurarak, gönüllülük esasına dayalı bir şekilde çalışmalarını sürdürür. Denizli’de çalışmalarımız birkaç yıldır devam ediyor. Bu devam eden süreçte aslında sistemin yaratmaya çalıştığı rekabetçi, idealist bireyler olmaya karşı, ezberci eğitime karşı; dayanışmayı, sorgulamayı, özgün olmayı, üretmeyi ve mücadele etmeye çabalıyoruz. Nefretin, şiddetin, sömürünün, sansürün, yasakların, yalanın, adaletsizliğin karşısında; umudu, emeği, fikri, hakikati, cüreti ve hayal gücünü arıyoruz. Tüm bu mücadele alanlarını varetmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda felsefeden toplumsal cinsiyet tartışmalarına, tiyatrodan enstrüman atölyelerine kadar birçok buluşma, bir arada olma alanında ücretsiz olarak, dayanışma usulü ile gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çalışmalar üniversiteli gençlerin, ulaşamadığı ve gelişemediği, yabancı kaldığı kültür sanatın için de olma hem de birlikte üretme çabasıdır. Dayanışmayı büyütmesidir.

Elif Kavili:
Serüven Kültür çalışması 2013 yılında gezi süreci ile birlikte üniversiteli gençlerin ihtiyacı neticesinde var edildi. Kolektif bir biçimde kurulmuştur. Serüven meclisleri tartışmalar yaparak, Serüven çalışmasının hattını çizmiştir. Cinsiyetçi olmayan, hiyerarşik olmayan, homofobik olmayan, ırkçı olmayan ve demokratik bir usul ile üretimler yapmaya çalışıyoruz ve herkesi davet ediyoruz. Serüven meclisleri tüm üniversitelilerin kendini istediği oranda ifade edeceği mekanizmalardır. Serüven, üniversiteli öğrencilerin tüm sorunlarına karşı alternatifler üretmeye çalışır ve bu sorunlar ile mücadele eder. Bugün ise Praksis müzik grubu ile gerçekleştireceğimiz dayanışma konserde bir aradayız. İkinci dönem başın da Serüven Kültür Evi açacağımızın müjdesini buradan veriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Tüm üniversitelileri bu Serüveni büyütmeye davet ediyoruz. Serüven çatısı altında buluşmaya davet ediyoruz. Serüven, biryoldur. Yola çıkmak, yolda olmak, özgürlüğü aramaktır! Bu özgürlük arayışında sen de Serüven’e el ver! Serüven’li ol!

Praksis Grubu:
Praksis hakkında bilgi verecek olursak Praksis müzik gurubu ;2011 yılından beri çalışmalarını sürdüren rock, ska ,pang, regi gibi müzik türlerinde şarkılar besteleyen bir ekip. Şimdiye kadar 3 tane albüm yayımladı.Bunun yanı sırada 10 tane tekli şarkı yayımladı. Bunların hepsine de hem internet sitesinden hem de dinleme platformlarından dinlenebiliyor. Bu üç albüm sırasıyla ‘’Sokaklarda İsyan’’ ardından ‘’Kavga Devam Ediyor’’ ve onunda ardından ‘’Tekmeye Kafa’’ isimli albümler. Praksis müzik gurubu şimdiye kadar Türkiye’de, Kıbrıs’ta, Almanya’da ve Hollanda’ çeşitli şehirlerde ilçelerde hatta köylerde konserler gerçekleştirdik. Eserlerimizi kopyleft olarak yayınlıyoruz.Çalışmalarımızı da halk sponsorluğuyla bağımsız bir şekilde devam ediyoruz.Etkinlik ile görüşlerimizi de değerlendirecek olursak; Denizli’de olmak bizim için çok mutluluk vericiydi. Denizli’de ilk kez bir konser gerçekleştirdik ve gençliğin enerjisi çok güzeldi. Serüven Kültür Ekibini oradaki çalışmasını çok önemsiyoruz. Bu tip kültür çalışmaları hele de mekanlarla buluşarak oluşan kültür merkezleri şehirler için çok önemli oluyor. Sadece gençlik için değil bütün Denizli halkı için serüven kültürün oradaki çalışmalarını çok geliştirici olacağını çok destekleyici olacağını düşünüyoruz. Bizde en yakın zamanda umarız ki Denizli’deki gençlikle tekrar buluşabiliriz tekrar buradan bu vesile ile Denizli serüven Kültür çalışması yürüten kişilere teşekkür ediyoruz.

HABER MERKEZİ / ONUR AKDEMİR & FATMA HAYTAN / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.