ÖNYARGISIZ BİR DÜNYA
218 okunma

ÖNYARGISIZ BİR DÜNYA

ABONE OL
24/03/2022 09:21
ÖNYARGISIZ BİR DÜNYA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.’ Albert Einstein
Evet, önyargısız bir dünya hayal etmek bile zor, bugün için. Einstein bile bu konunun zorluğunu dile getirmiş.
Peki, nedenlerini düşünürsek neler söyleyebiliriz? Önyargının oluşmasında neler etkili oluyor? Önyargı, önceden bilgi sahibi olmadığımız kişi ve olaylar hakkında kendimize göre karar vermek demektir. Ne yazık ki yaşamımızın bir parçası olmuştur fakat çoğumuz önyargılı olduğumuzu kabullenmeyiz.
Bir kimseyi ilk gördüğümüzde onu yakından tanımadan olumlu ya da olumsuz görüş sahibi olmamızdır ,önyargı. Hatta daha sonra şu itirafı yaparız: ‘Seninle tanıştığımda ne itici biri olduğunu düşündüm. Fakat seni tanıdıkça çok yanıldığımı anladım. ‘ İşte bu gibi durumlara düşmemek için herhangi bir kişiyi tanımadan onunla ilgili düşüncelerimizin ve duygularımızın yanıltıcı olabileceğini bilmeliyiz. Sonunda zor durumda kalmamak için zamanla bir yargıya varmalıyız.
Herhangi bir olayla ilgili olayın sonunu görmeden peşinen bir yargıya varmak da bizi yanlışa götürebilir. Böyle olayları yaşayan biz olabileceğimiz gibi, çevremizde de çok insan vardır.
Bir dostum günün birinde bir uçağı kaçırır. Önemli bir iş görüşmesine gidecektir. Bu yüzden çok üzülmüştür. Ancak daha sonra o uçağın arıza nedeniyle geri döndüğünü görür ve bu onun kısa bir süre de olsa çok üzülmesinin yanlış olduğunu gösterir. Uçak bakımı yapıldıktan sonra, o da uçağa biner ve iş görüşmesinde gecikme yaşamaz.
İnsanlar ve olaylar hakkında aceleci davranmayıp zamana bırakırsak, zamanla çok şeyin hiç ummadığımız şekilde sonuçlanacağını göreceğiz. Önyargımızın bize pahalıya patlamaması için sabır diliyorum herkese.
Bizi ve karşımızdakileri yıpratan bir törpüdür, önyargı. Önyargısız bir dünya istiyorsak benim naçizane önerilerim bunlar. Bizim elimizde olanı yapmamız dileğiyle.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.