SEMİH BİLGİÇ / ALARM ÇANLARI
853 okunma

SEMİH BİLGİÇ / ALARM ÇANLARI

ABONE OL
25/03/2022 16:07
SEMİH BİLGİÇ / ALARM ÇANLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplumun ruh sağlığı, haberleri izlediğinizde ortaya çıkıyor. Gerçekten en ufak bir anlaşmazlık bile çok korkunç olayların nedeni oluyor.
Halbuki bu toplum; Yunus Emre, Mevlana … gibi nicelerini içinden çıkarmış bir toplumdu. Birbirlerini seven ve sayan insanların ülkesiydi. Hoşgörü kültürü olan ve dünyada insan sevgisiyle bilinen insanlar yaşardı, bu topraklarda.
Modern hayatın getirdiği ekonomik ve sosyal sıkıntılar, insanların sabrını azalttı. Kitap okuma oranının azlığı ve okullardaki eğitimin yetersizliği, ne yazık ki toplumun giderek insanlıktan çıkmasına neden oldu.
Kültür ve sanata önem vermeyen, yalnızca parayı değer ölçüsü olarak kabul eden, kendinden başkasına yaşam hakkı tanımayan garip yaratıklara dönüştü insanlar.
Cinayetlerin ardı arkası kesilmezken bir de dizilerde bu davranışları olağan kılan sahneler yer alıyor. İnsanların bilinçaltlarına bu tür davranışları özendiren konuşmalar çok dizilerde. Anlaşmazlıkların ancak silah yoluyla çözüleceği adeta öğretiliyor, hatta bu yolun kişiye üstünlük sağladığı empoze ediliyor.
Halbuki, yüzyıllar öncesinden Yunus Emre;
‘Kanı kan ile yumazlar.’ diyerek ne güzel bir yaklaşımı öneriyor. İnsanların kin ve nefret dolu yürekle hiçbir şey kazanamayacakları, ne yazık ki öfke ateşi sönüp bir kişinin mezara diğerinin hapse girmesiyle anlaşılıyor.
Sonucunu düşünmeden yapılan her davranış ve söylenen her söz bu facialara yol açıyor. Mevlana; ‘Gelin canlar bir olalım. Sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz.’ Derken sevgiyle her şeyin kolaylaşıp güzelleşeceğini söylüyor.
Eğitimde, kültür ve sanatta alarm çanları çalıyor ve bunun sonuçları ortaya çıkıyor. İnsan
eğitemiyoruz, yetiştiremiyoruz. Hoşgörüsünü kaybetmiş insanlar toplumuna dönüştük. Daha ne kadar bu manzaraya seyirci kalınacak. Atılması gereken adımların bir an önce gerçekleşmesini bekliyor, bu toplum. Davranışı bozuk kişiler için de bir çözüm yolu olmalı. Toplumun ruh sağlığı için sağlık ocakları gibi toplum ruh sağlığı merkezleri açılsın ve buralarda uzman kadrolar görev alsın. Acil ele alınması gereken bir konu bu.
Artık kimsenin ne gözyaşı ne kanı boş yere dökülmesin.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.