REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN
120 okunma

REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından, 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında kamu ve özel hastanelerde akılcı ilaç ve akılcı antibiyotik kullanımında farkındalık oluşturmak için stantlar kurularak bilinçli ilaç kullanımının önemine dikkat çekildi.

ABONE OL
23/11/2022 11:25
REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarındandır. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü tarafından vatandaşlar ve sağlık çalışanları arasında antibiyotik direnci konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla 18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü, 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak ilan edilmiştir.  Denizli’de de hafta kapsamında kamu ve özel hastanelerde Akılcı İlaç ve Akılcı Antibiyotik Kullanımı konusunda stant kurularak, vatandaşlara antibiyotik kullanımı konusunda broşür dağıtılıp bilgilendirme yapıldı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında açıklama yaptı. Antibiyotiklerin ateş düşürücü, ağrı kesici ve virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edici özelliklerinin bulunmadığını sadece bakteriyel enfeksiyonların varlığında hekim tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini söyleyen Öztürk; “ Toplumumuzda ne yazık ki soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlarda vatandaşlarımız hemen antibiyotiğe yönelmektedir.  Bu tarz hastalıklarda ana etken virüsler olduğu için bu tip hastalıklarda antibiyotikleri boşa kullanmış olursunuz. Gereksiz antibiyotik kullanımı da kişide antibiyotik direncinin gelişmesine neden olur ve daha sonra antibiyotikle tedavi edilebilecek enfeksiyona karşı fayda sağlamaz.

Hekiminizin reçetede yazdığı durumlarda eczacınıza danışarak uygun miktar ve sürede antibiyotiklerinizi kullanın” dedi. Toplumda antibiyotik kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak için 18-24 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası’nda Denizli’deki kamu ve özel hastanelerde ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ ve ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ konularında stant açıldığını ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını belirten Uz. Dr. Berna Öztürk; “ Bir kez daha vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Hekim reçetesi HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.