Total Banner
LİSELİ ÖĞRENCİLER DERECE ALDI
319 okunma

LİSELİ ÖĞRENCİLER DERECE ALDI

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen “Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması” ndan Aydem Fen Lisesi öğrencileri derece ile döndü. AYDEM Fen Lisesi Kimya Öğretmeni Hüseyin Poslu ile 8 öğrenci 2020 yılında geliştirdikleri “Termal Bebek Bezi” projeleriyle Patentle Türkiye - I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”nda Türkiye 5.si olarak büyük bir başarıya imza attılar.

ABONE OL
18/08/2022 09:42
LİSELİ ÖĞRENCİLER DERECE ALDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AYDEM Fen Lisesi Öğrencileri okul laboratuvarında geliştirdikleri Termal Bebek Bezi projelerine Türk Patent ve Marka Kurumundan aldıkları patent ile yarışmaya katılmaya hak kazanmışlardı.  Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle lise düzeyindeki öğrencilere yönelik düzenlenen “Patentle Türkiye-1. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”nın ödül töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla gerçekleştirildi. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen “Patentle Türkiye – I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”ndan Aydem Fen Lisesi öğrencileri derece ile döndü. AYDEM Fen Lisesi Kimya Öğretmeni Hüseyin Poslu ile 8 öğrenci 2020 yılında geliştirdikleri “Termal Bebek Bezi” projeleriyle   Patentle Türkiye – I. Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması”nda Türkiye 5.si olarak büyük bir başarıya imza attılar.  Türk Patent Kurumunun Ankara’da düzenlenen Liseler arası 1. Ulusal Patent Yarışmasının ödül töreninde beşincilik elde eden AYDEM Fen Lisesi öğrencileri ödüllerini Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aldılar.

“TERMAL BEBEK BEZİ” BULUŞUN SANAYİYE UYGULANMA BİÇİMİ

Bebek bezleri günlük hayatta birçok ülkede kullanılmakta ve üretimi yapılmaktadır. Yeni bir kullanım özelliğine sahip olacak bu bebek bezi için ayrı bir üretim tesisi kurulmasına gerek bulunmamakta mevcut üretim makinalarında yapılacak minimum değişikliklerle işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilecektir.

BULUŞUN TİCARİLEŞME POTANSİYELİ

Yapılan hesaplamalarda “Termal Bebek Bezi”nde kullanılan kimyasal maddenin günümüz şartlarındaki piyasa fiyatı, bebek bezine eklenmesi gereken miktarın maliyeti değerlendirildiğinde, bir adet bebek bezi üretimine getireceği ek maliyet sanayide kabul edilebilecek seviyededir. Gelen bu ek maliyet ile bebeğe getirilecek konfor mukayese edildiğinde, bebek bezine yeni bir kullanım özelliği getirmesi hedefleniyor. Sevilay KAYAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.