224 okunma

KUR’AN-A GÖRE, CENNET-İ ALA

ABONE OL
24/03/2022 09:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nondo Glukozamin Tablet Kol Bacak Sırt Eklem Kas vb Ne Ağrınız Varsa İşte Çözümü Nondo Glukozamin Nondo Vitamin Siteye Gidin Metin ALKAN Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla Cennet: Allahu Teâlâ’nın mümin kulları için hazırladığı bağlar, bahçeler, köşkler ve sarayların ismidir. Cennet: Peygamberlerin davetine uyarak iman edip, dünya ve ahir ete ait işleri, kulluk vazifelerini elden geldiği kadar güzel bir şekilde yapan temiz ve muttaki kişiler için hazırlanmış bir huzur ve saadet yurdudur. Kısaca ahi retteki nimetler yurdunun adıdır. Cennet: Kelime olarak bağ, bahçe ve bostan demektir. Arap dilinde , cennet kelimesi söylendiğinde içinde hurma ve üzüm bağları olan yer anlaşılır. Cennet: Ahiret yurdunda nimet ve ikram yeri ve evidir. Ağaçları sık, gölgesi koyu, ağaç dalları birbirine yakın korunaklı bir yere de cennet denir. Kur’an-ı Kerimde ve hadisi şeriflerde cennete ait daha birçok isim zikredilip bildirilmiştir. Ebu Musa’dan gelen bir hadisi şerifte Efendimiz (sav) buyurmuşlar ki: ”İki cennet var ki ev gereçleri ve süsleri altındandır ve yine iki cennet var ki eşyaları ve ziynetleri, gümüştendir.

Oradakilere perde Rab arasında perde sadece Adn cennetinde olan Kibriya rida ve örtüsüdür”. (Buhari, Müslim) Güzeller güzeli (sav) bir gün ashabına buyurdu ki: ” Yok mu paçalarını sıvayarak cennete koşacak? Önünde bunun engel yoktur. Kâbe’nin Rabbine yemin olsun ki cennet parlayan bir nur, etrafa yayılan bir koku, göz alıcı bir saray, devamlı akan bir ırmak, olgunlaşmış meyveler, güzel eşler, sayılamayacak süsler, hep devam edecek güzellikler, heybetle duran yüksek saraylarda ki harikalardır. Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde cennet çeşitli şekillerde tasvir edilmiştir. Şahaptan bir Zat dedik ki: Ey Allah’ın Resulü bize cennetten bahseder misin? Kâinatın efendisi (sav) buyurdular ki: “Cennetin bir kerpici altın, bir kerpici gümüştür, içindeki harcı ise koku yayan misktir. Çakıl taşları inci ve yakut, toprağı zafer andır. Oraya giren nimeti bulur, ümitsizlikten kurtulur, ölmeyerek ebedi kalır. Elbisesi eskimez, gençliği bitmez” Bilhassa Kur’an-ı Kerim’de ağaçları altından ırmaklar akan cennetler şeklinde şöyle anlatılmaktadır: “Cennet, takva sahiplerine uzak olmayarak yaklaştırılmıştır. Nondo Glukozamin Tablet Nondo Glukozamin Tablet Nondo Glukozamin Tablet Nondo Glukozamin


“İşte size vazolunan, gördüğünüz şu cennettir ki, O, Allah’ın (c.c) taatına dönen onun hudut ve ahkâmına riayet eden çok esirgeyici Sevgili Allah’ımız bütün samimiyetiyle gıyaben saygı gösteren, hakkın taatına yönelmiş bir kalple gelen kimselere aittir. (Kaf Suresi,31.33) Tövbe edenler, iyi amel ve harekette bulunanlar öyle değil. Çünkü bunlar hiç bir şeyle haksızlığa uğratılmayarak cennete, çok esirgeyici Allah’ın (c.c.) kullarına gıyaben vaat buyurduğu Adn cennetlerine gireceklerdir. O’nun vaadi şüphesiz yerini bulacaktır. Yanlarında da gözlerini sadece kocalarına çevirmiş, yumuşak bakışlı, ceylan gözlü eşler vardır. (Saffat. 48.) Sanki onlar, gün yüzü görmemiş, toz topraktan korunmuş beyaz ve pürüzsüz deve kuşu yumurtaları gibidir. (Saffat.49.) Cennet ehli, bu halde otururken birbirlerine yönelir, candan bir sohbete dalarlar. (Saffat 49.) “Orada selâmdan başka boş bir söz işitmeyeceklerdir.

Orada sabah, akşam rızıkları da ayaklarına gelecektir. O, öyle cennettir ki biz ona kullarımızdan gerçekten muttaki olanları vâris kılacağız.” (Meryem Suresi. 60- 63.) Cennet, bu dünyada yapılan iyiliklerin ahir ette Allah’u Teala tarafından verilen karşılığıdır. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ü Teâla şöyle buyurmaktadır: “Adn cennetleri vardır ki, altlarından ırmaklar akar. Onlar orada ebedî kalıcıdırlar. İşte günahlardan temizlenenlerin mükâfatı budur. ”(Taha Suresi.76.) Nondo Glukozamin Tablet Nondo Glukozamin Tablet Kura-n-ı Kerim’de cennetin niteliklerinden bazılarına şu şekilde değinilir: 1-Altlarından ırmaklar akan, birbiri üzerine bina edilmiş yüksek köşkler, güzel meskenler. 2-Hepsi de örtüleri atlastan minderlere yaslanırlar. İki cennetin de meyvesinin devşirilmesi yakındır. 3-Gönlün çekeceği her türlü yemek ve etler, türlü kokulu içecekler, temiz şaraplar ve çeşit çeşit tükenmez nimetleri içeren bir mekân. “Onlara cennette bir meyve, içlerinin çekeceği bir et verdik .”(Zümer Suresi. 20.) “Canların isteyeceği ve gözlerin hoşlanacağı ne varsa hepsi oradadır. Siz de orada devamlı olarak kalacaksınız. İşte bu, sizin çalıştığınız ameller sebebiyle mirasçı kılındığınız cennettir. Sizin için orada çok meyveler vardır, onlardan yiyeceksiniz.”(Tövbe Suresi. 72.) “Cennet şarabından (dünya şarabı gibi) mide ızdırabı yoktur.”(Rahman Suresi.54.) 4-Cennette hayat sonsuzdur, kin yoktur, boş laf ve günaha sokacak söz işitilmez. “Biz o cennetliklerin kalplerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiçbir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değillerdir.” (Hicir Suresi. 47-48.) 5-Cennet nimetleri insan hayalinin erişemeyeceği güzelliktedir.

Cenneti aslında dünya ölçüleriyle tarif etmek mümkün değildir. Bununla beraber cennetteki eşsiz nimet ve saltanatı anlayabilmemiz için Allahü Teâlâ onu bize şu şekilde tasvir etmiştir: “İşte bu yüzden Allah (c.c.) onları o günün fenalığından esirger. Yüzlerine parlaklık, gönüllerine sevinç verir. Sabretmelerine karşılık onlara cenneti ve oradaki ipekleri lütfeder. Orada koltuklara kurulmuş olarak bulunurlar. Ne yakıcı sıcak görürler. orada, ne de dondurucu soğuk . Ağaçlarının gölgeleri üzerlerine sarkar, kolayca koparılabilen meyveleri istifadelerine sunulur. Yanlarında gümüş kaplar ve billur kâselerle, gümüşî beyazlıkta(billûr gibi şeffaf kupalarla dolaşılır ki (cennet sakinleri bunlara dolduracakları cennet şarabını cennetteki insanların iştahları ölçüsünde tayin ve takdir ederler. Onlara orada bir kâseden içirilir ki karışımında zencefil vardır. Bu şarap orada bir pınardandır ki adına Sel sebil denir. Cennettekilerin etrafında öyle ölümsüz genç neferler dolaşır ki, onları gördüğünde kendilerini etrafa saçılıp dağılmış inciler sanırsın.

METİN ALKAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.