KEÇECİ, “SANAYİCİMİZ ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR”
539 okunma

KEÇECİ, “SANAYİCİMİZ ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR”

Denizli Sanayi Odası Şubat ayı olağan Meclis toplantısının gündemi sanayicinin yaşadığı zor günler ve sıkıntılar oldu. Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, mevcut Türkiye ekonomisinin ve sorunlarının sanayiye yansımalarından bahsetti.

ABONE OL
23/02/2022 18:27
KEÇECİ, “SANAYİCİMİZ ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kim ne derse desin özellikle sanayimiz, sanayicimiz zorda diyen DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Zor günler yaşıyoruz. Bir taraftan yüksek faiz, bir taraftan yüksek enerji bedelleri ile yüksek enflasyon ve ona bağlı kur riski sanayicilerin ne kadar zor bir dönemden geçtiğini anlatıyor. Fiyat istikrarının olmadığı yerde ekonominin tüm aktörleri ve toplumun tüm kesimleri zarar görür. Enflasyonist bir ortamın kazananı yoktur; sabit gelirlinin aldığı ücret hızla erir, işletmelerin öz sermayesi zayıflar. Neticede ülke olarak fakirleşiriz, mutsuzluk artar, işte ve toplumda huzur kalmaz. Bu sarmaldan çıkmanın yolu, doğru politikalar izleyerek enflasyonla mücadele etmekten geçer. Geçen ay sonunda çektiğimiz enerji yokluğu ise gerçekten işimizin zorluğunu bir kez daha apaçık ortaya koydu. Türkiye konum olarak güneş enerjisinden en fazla ve en yüksek verimlilik düzeyinde yararlanma potansiyeline sahip olan bir ülke. Bu avantajdan yararlanılabilmesi için devletin imkânlarının seferber edilmesi lazım.” dedi.

Keçeci, “Türkiye’nin yıllık 60 milyar metreküp doğalgaz ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Maalesef bu doğalgazın da tamamı ithal. İran arıza dedi, kış dedi Türkiye’ye doğalgaz vermedi. Soğuk kış günlerinde böyle bir sonunun yaşanması ve bir taraftan da işletmelerin çalışamaması bizi üzdü. Enerji işini organize eden kurumun bu konuda mutlak ihmalinin olduğu açık. Böyle durumlar için yeterli depolamanın yapılması gerekirdi. Maalesef depolanmış olan doğalgazın da kullanılmış olduğunu gördük. Şimdi, 10 milyar metreküplük depoların planlandığı, gelecek yıllarda biteceği ve gaz stoklanabileceği söyleniyor. Umarım en kısa sürede yapılır” diye konuştu. 

Dünyada artan enerji fiyatlarının yansıması büyük, ancak bizlere gelen zamların bir anda bu kadar yüklü gelmesi de düzenimizi ve hesaplarımızı bozdu şeklinde konuşan Keçeci, “Yalnız ticarethane ve konutları düşünüyorlar. Sanayinin maruz kaldığı bu denli yükün hafifletilmesi hiç konuşulmuyor. Halbuki KDV’nin bile indiriliyor olması sanayiciye destek olacaktır.” dedi. DSO Meclis Üyelerine bazı tavsiyelerde ve hatırlatmalarda bulunan Keçeci, “Mesleki eğitim için çıkan yasadan istifade etmenizi tavsiye ediyorum. Denizli İl Milli Eğitim Müdürümüz Süleyman Ekici ile birlikte yaptığımız tanıtım çalışmasında bu kapsamda alınacak elemanlar için önemli para desteği olduğunu öğrendik. Denizli’de bugüne kadar 2500 kişi bu destekten yararlanarak çalışmaya başlamış, bu küçük bir rakam değil. Ayrıca KGF’nin 60 milyar kredisinin bu hafta başladığını hatırlatmak isterim. İhracat, yatırım ve işletme için ayrı ayrı şartlarda verilecek, bu kredinin iç piyasada her zaman olduğu gibi bir hareket kazandıracağına inanıyorum. Ukrayna krizi ile ilgili önümüzdeki günlerde oluşabilecek yeni risklere karşı da hazırlıklı olunmasını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu. 
Başkan Keçeci’nin konuşmasının ardından, DSO Meclis toplantısına konuk olarak katılan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Denizli İl Koordinatörü Şakir Çınar, TKDK 11. Proje Başvuru Çağrı İlanı ve kurum destekleri hakkında bilgilendirme yaptı. Yatırımcıları, 23 Mart’a kadar projelerini sunmaya davet etti.

Editör Kubilay Y. GERBOĞA HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.