Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere aktarmak i amacıyla başlattığı restorasyon çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl çıkan yangında büyük hasar gören Çaybaşı Mahallesi’ndeki 200 yıllık tarihi evi, Belediye Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda kamulaştırılarak restore edileceğini açıklayan Başkan Şevik, “Tarihi ev küllerinden yeniden doğacak. Bina için bir taraftan kamulaştırma işlemleri devam ederken diğer taraftan da restitüsyon ve restorasyon projesi için hazırlıklarımızı başlattık” dedi.
İSMET PAŞA’NIN KALDIĞI EV
Çaybaşı Mahallesi’nde Tarzan Evi olarak bilinen Mehmet Çetin’e ait ev, ahşap karkas ve kerpiç yığma yapıdan oluşuyor. Ayrıca, ortasında süs havuzu bulunan geniş bahçeli, dört tarafında yol geçen ada görünümündeki 200 yıllık evde, İsmet Paşa’nın çocukluğunun geçtiği biliniyor. İsmet İnönü’nün Mal Müdürü olan babası Reşit Bey’in Buldan’da görev yaptığı 4 yıl içerisinde iki ayrı konakta yaşadığı rivayet edilir. Bu konaklardan birinin de Belediye tarafından kamulaştırılan Çaybaşı Mahallesi’ndeki Tarzan Evi. İsmet Paşa’nın kaldığı evlerden biri olan Tarzan Evinin restorasyonunu en kısa zamanda tamamlayacaklarını söyleyen Başkan Şevik, burasının “Buldan Kültür Evi” olarak turizme kazandırılacağını açıkladı.
Editör: Sevilay KAYAN / HABER MERKEZİ
GÜNDEM
27 Temmuz 2024GÜNDEM
27 Temmuz 2024ÇEVRE
27 Temmuz 2024EKONOMİ
27 Temmuz 2024GÜNDEM
27 Temmuz 2024GENEL
27 Temmuz 2024GÜNDEM
27 Temmuz 2024GENEL
27 Temmuz 2024YAZARLAR
27 Temmuz 2024ÇEVRE
27 Temmuz 2024Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.