KADİR YATAĞAN / ŞİİRLERLE ÇANAKKALE
1775 okunma

KADİR YATAĞAN / ŞİİRLERLE ÇANAKKALE

ABONE OL
24/03/2022 09:20
KADİR YATAĞAN / ŞİİRLERLE ÇANAKKALE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çanakkale şehitlerini anma günü olarak belirlenen 18 Mart tarihi, yüce Türk milletini bu günlere taşıyan nice şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükran hisleriyle hatırlamaya vesile olması yönüyle büyük bir önem taşımaktadır. Geçmişten günümüze hürriyet ve istiklali en büyük erdem bilen Türk milletinin seçkin evlatları; ülkelerinin bağımsızlığı tehlikeye düştüğünde, sonraki Türk nesline esareti yaşatmamak ve onursuz bir tarih bırakmamak şuuruyla hareket etmişler, düğüne gider gibi ölüme koşarak, hiç tereddüt etmeden şehitlik şerbetini içmişlerdir.
Hangi bayrak vardır ki; Türk bayrağı gibi rengini hürriyetin sembolü olan bayrağı uğruna şehit düşmüş asil evladının kanlarından almış olsun? Yine hangi ülke toprağı vardır ki; Türk yurdu gibi her karış toprağı, vatanının selameti ve yarınları için şehit olan kahraman evlatlarının kanlarıyla sulanmış olsun?.. Bu tarihi gerçek değil midir şaire:’Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!’dizelerini söyleten…
Türk milletinin büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, aynı duygularla İstiklal Marşı’nda: ”Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı/ Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı/ Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/ Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı” derken, Türk insanının özgürlük ve bağımsızlığı uğruna girdiği savaşlarda şehit olmaktan çekinmediğini vurgular.
Çanakkale Şehitlerine başlıklı şiirinde Mehmet Akif:”Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor/ Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor’ dizeleriyle, gencecik vatan evlatlarının ülkelerinin geleceği için şehit düşmelerini anlatırken, duyarlı bir yüreğin bu anlamlı ölümlere duyduğu ızdırabı dile getirir.
“Çanakkale içinde aynalı çarşı/ Ana ben gidiyorum düşmana karşı” mısralarında Mehmetçik; vatana saldıran düşman güçlerine dimdik dururken, geride bıraktığı gözü yaşlı anasıyla da helâlleşmektedir diyebiliriz.”
Çanakkale içinde vurdular beni/ Ölmeden mezara koydular beni”seslenişinde ise savaşın acımasızlığı ve ölüm gerçeği en yalın biçimde vurgulanmaktadır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy: “Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber/ Sana avucunu açmış duruyor Peygamber “ dizeleriyle; vatan ve kutsal değerler uğruna şehit düşen insanımıza, en onurlu mekânı belirlemiş ve onları en yüksek mertebeye taşımıştır.
Vatanın özgürlük ve bağımsızlığı için, canlarını feda eden şehitlerimizi ve vatan uğruna yaralanıp sakatlanan gazilerimizi, bu anlamlı günde hayırla yâd ederken; günümüz Türk insanının da, aynı kutsal değerler için benzer direnişi göstereceğinden şüphemiz yoktur. Mensubu olmakla şeref duyduğumuz yüce Türk milleti, dünya durdukça, varlığını sürdürecek; rengini şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı bayrağımız, göklerde dalgalanacaktır.

KADİR YATAĞAN

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.