Total Banner
JMO’DA SEMİZ YENİDEN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
171 okunma

JMO’DA SEMİZ YENİDEN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi mevcut şube başkanı Doç.Dr. Barış Semiz 5 Şubat 2022 tarihinde yapılacak olan 11. Olağan Genel Kurulu ve yapılacak Şube Başkanlığı seçimleri için çalışma ekibiyle beraber adaylığını açıkladı.

ABONE OL
01/02/2022 15:54
JMO’DA SEMİZ YENİDEN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Jeoloji Mühendisleri Odası’nda 5 ve 6 Şubat 2022 tarihlerinde iki gün sürecek seçim takviminde ilk gün Şubenin Genel Kurul toplantısı ve ikinci gün ise 340 delegenin oy kullanacağı seçimlerde Şube’nin Yönetim ve Denetim kurulları seçilecek. Doç. Dr. Barış Semiz yaptığı açıklamasında; “Şubemiz, faaliyet programı çerçevesinde başta meslek içi eğitim seminerleri, serbest çalışan üyelerimizin mesleki uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, mesleki denetim gibi aktiviteleri içeren 10. dönem faaliyetleri bir program dahilinde gerçekleştirerek 2020 – 2022 çalışma dönemini tamamlamıştır. 2020 – 2022 yıllarını kapsayan 10. Faaliyet dönemi, gerek dünya da gerekse ülkemizde tarihi olaylara sahne olmuştur. Bu olayların başında covid19 pandemisi gelmektedir. Ayrıca, ülkemizde meydana gelen doğal afetler (deprem, heyelan, sel v.b.) katma bütçeli kamu kuruluşlarında ve belediyelerde jeolojik hizmetlerin vaz geçilmez bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır.

24 Ocak Elazığ 2020 (41), 14 Haziran 2021 Bingöl (1 can kaybı), 30 Ekim 2020 İzmir Seferihisar-Sığacık (104 can kaybı) depremlerinde meydana gelen can ve mal kayıpları afetlerden ders almadığımızın bir göstergesidir. Tüm bunlar için yeni yerleşim alanlarının seçiminde, her tür ve ölçekteki yerleşim planlama kararlarının afet tehlike mühendislik jeolojisi ve hidrojeoloji haritaları, mikro bölgeleme ile plana esas jeolojik – jeoteknik etütler gibi temel verilere dayandırılmasını, afet tehlike ve risk verilerinin yönlendirici kabul edilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılmasını sağlamak temel önceliğimiz olacaktır. Buna ilaveten, Jeotermal enerji kaynaklarının araştırılması, maden yatakları ve mineralli sular, kentlerimizin içme ve kullanma sularının yerüstü ve yeraltı sularından sağlanması ve iklim değişikliği ile ilişkisi, jeoloji mühendisliği uygulamalarında coğrafi bilgi sitemleri ve teknolojik gelişmeler, üyelerimizin yasal ve kanuni haklarının korunması ve geliştirilmesi konularında da çalışmalarımıza devam edeceğiz. Jeoloji Mühendisliği hizmetlerini yerine getiren meslektaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri serbest/haksız rekabet koşullarının mesleki kaliteyi tehdit etmesidir. Oda olarak yeni dönemde önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri de kuşkusuz mesleki denetim ve meslek etiği olacaktır. Yeni dönemde de “”Bilimle, emekle, inatla, umutla” diyerek meslektaşlarımızın desteğini bekliyoruz” dedi.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.