Garenta Denizli Rentacar
GÜZELİM İZMİR
210 okunma

GÜZELİM İZMİR

ABONE OL
15/04/2022 15:55
GÜZELİM İZMİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arya Kamalı, minyatür sanatı üzerine, kendi ekolünü yaratan ve otuz yıllık çalışmalarını 31.03.2022 tarihinde saat 18:00’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanat severlerin ziyaretine açtı. Her fırsatta İzmir’e olan sevgisinden bahseden sanatçı, yapmış olduğu eserlerde 2014, 2017 ve 2020 yıllarından bu yana İzmir’in geçmişten geleceğe realist ve sürrealist figürlerin ahenkli, muhteşem yansımasıyla ziyaretçilerini de büyüledi. Minyatür sanatın büyüleyiciliğinin yanı sıra, hayal gücü ve yaratıcılığın tuvale yansıtılması olağanüstüydü.
İzmir hayranı sanatçı, eserlerinde ziyaretçilerini İzmir turuna çıkardı. Konak Meydanı, Saat Kulesi, Kemeraltı, Efeler gibi eserlerinde melek figürleri oldukça yoğun olan sanatçı: ‘Ben hep bu şehirde melekler yaşamalı diye düşündüm. Çünkü İzmir meleklerin yaşayabileceği güzellikte bir şehir buna dikkat çekmek istedim.’ dedi.
İran kökenli olan Arya Kamalı, 1965 yılında doğdu. Tarih ve sanatla ilgilenen bir ailede doğan Kamalı, ilk minyatür eğitimini ilkokul çağlarında, babası ve ağabeyinden aldı. İlk sergi ve yarışma deneyimini ilkokul 5.sınıfta yaşadı. Bu deneyimden sonra minyatür sanatı hayatının ayrılmaz bir parçası oldu. 1986 yılında İzmir’e geldi. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünde okudu. Aynı yıllarda minyatür çalışmalarına devam etti. 1995 yılından itibaren her yıl çeşitli yüksekokul ve üniversitelerden gelen ön lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin tez, staj, proje ve araştırmalarının uygulama eğitiminde bulundu. 30 yıldır yaşadığı İzmir birçok eserinin esin kaynağı oldu. Yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda eseri ve sergisi bulunan minyatür sanatçısı Arya Kamalı, uluslararası birçok ödülünde sahibi.
‘Minyatür, bir dildir, bir anlatım şeklidir. Minyatürle sadece geçmişi değil bugünü ve yarını da anlatırsınız.’ ARYA KAMALI
Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.