FİYATLAR MAKUL SEVİYELERE ÇEKİLMELİ”
1405 okunma

FİYATLAR MAKUL SEVİYELERE ÇEKİLMELİ”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, girdi maliyetlerinin yüksek olduğundan söz ederek; “Mazot, Gübre ve Yem fiyatları makul seviyelere çekilmelidir” dedi.

ABONE OL
14/02/2022 16:26
FİYATLAR MAKUL SEVİYELERE ÇEKİLMELİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda tarımda maliyet artışlarının olduğundan söz eden Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, çiftçinin zor durumda olduğunu söyledi. Tarımın bu ülke için olmazsa olmazı olduğunu dile getirdi. Ülkenin geleceğinin tarımda olduğunu dile getiren Gemici; “Bu ülkenin geleceği tarımda gıdada hayvancılıkta olduğuna göre mazot gübre yem ve elektik fiyatları uygun bir noktaya çekilmeli ve desteklenmelidir” diye konuştu.

Buğday, arpa ve mercimek başta olmak üzere kışlık ekimlerin yapıldığı bu aylarda gübre kullanımı yoğunlaştığına dikkat çeken Gemici; “Bu dönemde artan talep dolayısıyla gübre fiyatlarında yaşanan artışın yanı sıra, yurtdışı fiyat ve kur artışından dolayı oluşan yükseliş, üreticilerimizin gübre kullanmadan ekim yapmalarına neden oluyor. Bu durumun yarattığı verim düşüklüğü ve bitkisel üretimin azalmasına bağlı olarak tarım ve gıda ürünlerinde yaşanacak fiyat artışlarından tüketicilerimiz de etkileniyor. Bu sene kuraklığın etkisiyle küçülen tarım sektöründe, önümüzdeki yıl kuraklığın yanında yetersiz gübre kullanımı da büyük bir risk olarak görülmektedir.  Son bir yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 441, üre gübresi yüzde 394, amonyum nitrat gübresi yüzde 373, DAP gübresi yüzde 259 ve 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 236’lık bir artış yaşandı.

Bu dönemde mazot fiyatı yüzde 38, besi yemi yüzde 51,4, süt yemi yüzde 60, elektrik fiyatları ise yüzde 56 oranında arttı.  Tarımsal sulamada kullanılan elektrikte fonların kaldırılması yerinde bir karar olurken vergilerin de en kısa zamanda kaldırılması gerekmektedir.  Gübre fiyatlarının anormal artışı karşısında destekler artırılmalı mazotta olduğu gibi gübre fiyatının yüzde 50’si destek olarak verilmeli, destek verilmeyen karma yem ve bitki koruma ürünlerine de destek getirilmelidir.  Ülkemizde ithal enflasyonun ve stokçuluğun panzehiri üretimdir. Üretimi artırmaktan başka çaremiz yoktur” dedi.

EDİTÖR : Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.