Fine Kinney Risk Analizi Nedir?
1174 okunma

Fine Kinney Risk Analizi Nedir?

ABONE OL
14/02/2022 22:02
Fine Kinney Risk Analizi Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fine Kinney Risk Analizi Nedir?
(Mathematical Evaluations for Controlling Hazards Method)
Kaza kontrolü için matematiksel değerlendirme anlamına gelir. Bu yöntem G.F. Kinney and A.D Wiruth tarafından 1976 yılında geliştirilmiştir.

Fine Kinney Metodu diğer risk değerlendirmesi yöntemlerinden farkı 3 Boyutlu risk değerlendirme metodudur. Diğer metotlar ise matris gibi genel olarak kullanılan risk değerlendirmesi metotları 2 Boyutlu olup genel anlamda proses güvenliği için uygundur. Çalışma ortamında karşılaşabilecek meslek hastalıkları ve iş kazalarına yönelik bir çalışmadır tam olarak engellenemez. Fine Kinney Metodunda ise olasılık * frekans * şiddet yani 3 boyutlu olduğu için çalışma ortamındaki iş kazaları ve meslek hastalıkları tam anlamıyla engellemek amacıyla kullanılabilecek bir risk değerlendirmesi metodur.

OLASILIK (ŞANS): Zararın gerçekleşme olasılığıdır.

İlk yaptığınız risk değerlendirmesinde hiçbir kontrol önlemi dikkate alınmamalıdır. Bundan dolayı da olasılıklar hep en kötü olasılık olarak düşünülmelidir.

FREKANS: Tehlikeye zaman içerisinde maruz kalma sıklığıdır.

Dikkat edilmesi gereken “işin yapılma sıklığı değil, işi yaparken tehlikeye maruz kalma sıklığıdır.”

Rutin olmayan bir faaliyeti değerlendirmemiz gerekirse, o faaliyet sırasında tehlikeye maruz kalma sıklığını düşünmemiz gerekmektedir.

Örneğin, 7,5 saatlik günlük çalışma süresi içinde maruz kalınan süre baz alınmalıdır.

ŞİDDET: Tehlikenin insan ve/veya çevre üzerinde yaratacağı tahmini zarardır.

Yapacağımız risk analizinde şiddet puanlamasını yaparken zarar kısmında “ölüm” var ise puanlamanın buna uygun şekilde “40 puan (tek ölüm)” veya birden çok ölüm var ise “100 puan (birden çok ölüm)” yapılmalıdır.

Eğer yapacağımız şiddet değerlendirmelerinde herhangi bir şüphe var ise daha yüksek puan verilmesi doğru olacaktır.

Olasılık, frekans ve şiddet değerlerini yukarıda verilen tablolara uygun olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Kullanılan sayısal verilerin çarpımı tekrardan bir sayısal sonuç ortaya çıkaracaktır. Ortaya çıkan bu sonuç “Risk Değerlendirme Sonucu” olacaktır. Risk değerlendirme Sonucunda “70” ten yüksek çıkan riskler için mutlaka bir Düzeltici Önleyici Faaliyet (DÖF) planlanmalıdır.

Döf nedir?

Döf kısaltmasının açılımı “Düzenleyici ve Önleyici Faaliyet” tir. Kalite Yönetim siteminde sıkça kullanılan bir terimdir.

Önleyici Faaliyet: Potansiyel bir uygunsuzluğun sebebinin veya istenmeyen diğer potansiyel durumların ortadan kaldırılması için yapılan faaliyete verilen isimdir. Önleyici faaliyet oluşumu önlemek için yapılırken, düzeltici faaliyet tekrarı önlemek için yapılır.

Düzeltici Faaliyet: Saptanmış bir uygunsuzluğun sebebinin veya istenmeyen diğer durumların ortadan kaldırılması için yapılan faaliyete verilen isimdir.

Onur AKDEMİR / İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.