DOLAR 13,55010.08%
EURO 15,37230.15%
ALTIN 788,85-0,07
BITCOIN 565798-0,01%
Denizli
-1°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

X
DENİZLİ’DE BÜRO EMEKÇİLERİ HAKLARINI TALEP ETTİ

DENİZLİ’DE BÜRO EMEKÇİLERİ HAKLARINI TALEP ETTİ

İktidarda hangi partinin olduğuna bakmaksızın Büro Emekçilerinin talepleri için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” diye konuştu.

ABONE OL
30/11/2021 07:22
DENİZLİ’DE BÜRO EMEKÇİLERİ HAKLARINI TALEP ETTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na bağlı Büro Emekçileri Sendikası Denizli Şubesi Vergi Dairesi önünde büro emekçilerinin sorunlarına değinerek mülakatın kaldırılması, kamuda yaşanan ek gösterge adaletsizliği, vergi dilimlerinin yarattığı adaletsizlik ve 3600 ek göstergenin kaldırılması taleplerini dile getirdiler.

Denizli’de KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası Denizli Şubesi Vergi Dairesi önünde sorunlarını dile getirdi. Büro Emekçileri Sendikası Denizli Şubesi adına konuşma yapan Yusuf Yurdakul, yapılan mülakatların eşitsizliğe dayandığını belirterek, kamuda yaşanan ek gösterge adaletsizliğinin, vergi dilimlerinin yarattığı adaletsizliği ve 3600 ek göstergenin kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti.Yaklaşık 200 bin çalışanın olduğu büro işkolunda maliye, sosyal güvenlik, yargı, gümrük, nüfus başta olmak üzere onlarca kurumda kamu hizmeti üreten Büro emekçileri adına konuşma yapan Yurdakul “Geleneksel olarak bir Hükümet konağına girdiğinizde verilen tüm hizmetleri biz üretiyoruz. Türkiye’nin en ücra kasabasından, dünyanın en uzak ülkesine kadar kamu hizmeti üreten bizlerin sorunları her geçen gün büyürken taleplerimiz yok sayılmaya devam ediyor. Adalet ve eşitlik taleplerinin ekonomik taleplerin önüne geçtiği dönemlerden geçiyoruz. Büro Emekçileri çalıştıkları kurumlarda iş barışı istiyor, ücret adaleti istiyor, kariyer ve liyakat ilkelerinin hayata geçmesini istiyor. Gerek kamuya giriş gerekse de görevde yükselme sınavlarında mülakat uygulamalarının kaldırılmasını istiyor” dedi.

“MÜLAKAT DEĞİL, LİYAKAT ESAS ALINSIN”

Mülakatların eşitsizlik ve adaletsizlikle yapıldığını belirten Büro Emekçileri Sendikası “Mülakat uygulamalarının iktidardaki partinin kadrolaşmasının etkin bir aracı olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte sendikamız mülakat sınavlarının objektif kriterlere dayanmadığı ve sonrasında itiraz edilme olasılığına karşı altyapı önlemlerinin alınmamasına ilişkin birçok kez dava açmış, hukuki kazanımlarımıza rağmen yönetmelikler değiştirilerek mülakat uygulamasında ısrara devam edilmiştir. Sonuç olarak kamu seçme sınavlarına giren gençlerimizden tutun da görevde yükselme sınavlarına giren çalışma arkadaşlarımızın umutları kırıldığından sonucu baştan belli sınavlara dahi girmemektedirler. Son olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu müdür yardımcılığı sınavında yazılı sınavda yüksek puan alanların mülakat sınavı ile elendiklerine bir kez daha tanık olduk. Kamuda kariyer ve liyakat sisteminin çökmesinin nedenlerinden birisi de olan mülakat uygulamaları iş barışını bozarken, verdiğimiz kamu hizmetinin niteliğini de her geçen gün azaltmaktadır” şeklinde konuştu.

“3600 EK GÖSTERGE KAMUDA EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİRİYOR”

Ürettikleri kamu hizmetinin sonucunda maaş aldıklarını belirten Büro Emekçileri Sendikası iktidara yüklenerek “Bizler iktidardaki partinin memuru değil kamu emekçisiyiz, ürettiğimiz kamu hizmetinin karşılığında maaş alıyoruz. İnsanca bir yaşam sürdürebileceğimiz maaş kadar çalıştığımız kurumlarda adalet ve eşitliğin hayata geçmesi öncelikli talebimizdir. İki seçim arasına sıkıştırılan ek gösterge talebimizde de durum farklı değil, öncelikle siyasi iktidar tarafından sınırlanan şekliyle 3600 ek göstergenin kamuda eşitsizliği derinleştireceği ortadadır. Emeklilik ek göstergesi olarak da ifade edilen 3600 tartışması kamuda yıllardır kanayan bir yara haline gelen emeklilikte yaşanan gelir kaybının itirafıdır. Tüm Kamu Emekçilerinin çalışırken elde ettiği gelirlerinin emekliliğe de yansıtılmasının güvence altına alınması esas talebimizdir. Adil bir ek gösterge sistemi pansuman tedavi ile geçiştirilemeyeceği gibi geleceğimizin seçim malzemesi yapılmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.

“ADİL BİR EK GÖSTERGE TALEP EDİYORUZ”

Yaklaşık 2 aydır mülakat uygulamalarının kaldırılması kariyer ve liyakat ilkesinin hayata geçmesi için mücadele eden Büro Emekçileri Sendikası “Mülakatın kaldırılması, kariyer ve liyakat ilkesinin hayata geçirilmesi ile adil bir ek gösterge talebi ile yürüttüğümüz mücadele programı dâhilinde muhalefet partilerinin tamamı ile görüşmeler gerçekleştirdik, taleplerimizi sunduk. Basın toplantıları yaptık, sosyal medya üzerinden taleplerimizi görünür kılmaya çalıştık. Bundan sonra da kararlı yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. İktidarda hangi partinin olduğuna bakmaksızın Büro Emekçilerinin talepleri için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” diye konuştu.

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.