rel="nofollow" href="https://www.ozel-denizli.tekdenhastaneleri.com/" target="_blank">
BULDAN’DA KADIN SANATÇILAR FESTİVALİ BAŞLIYOR
72 okunma

BULDAN’DA KADIN SANATÇILAR FESTİVALİ BAŞLIYOR

Denizli Soroptimist Kulübü ile Karşıya Soroptimist Kulübü 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında ‘Buldan’da Sanat Var’ festivalini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde ortak bir açıklama yapan Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Huriye Demirhan ile Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Nurdan Koçlular, Buldan’da sanat esintileriyle 3 gün geçirmek isteyen herkesin katılımını beklediklerini dile getirdi.

ABONE OL
21/09/2022 15:34
BULDAN’DA KADIN SANATÇILAR FESTİVALİ BAŞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

El sanatları ve turizm sektöründe oldukça yüksek bir potansiyele sahip olan Buldan ilçesinde tarihi ve doğal güzellikler festival aracılığıyla tanıtılarak pazar olanakları arttırılıyor. 2019 yılında Denizli VE Karşıyaka Soroptimist Kulübü, Buldan’da önemli bir projeyi hayata geçirdi. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun (TSKF) desteğiyle, ‘Buldan’da Sanat Var’ Festivali düzenlendi. Bu yıl 2. si gerçekleştirilecek olan festival Buldan Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Buldan’ın tarihi sokaklarında 3 gün süren bir festival coşkusu yaşanacak.

FESTİVAL TAKVİMİ HAZIR

Denizlili’ler ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen konuklar festivale konaklamalı olarak katılabilecek. Katılan herkesin sanata doyacağı festival, Denizli’de düzenlenen uluslararası sanat festivali olması niteliği ile büyük önem taşımaktadır. Başkan Demirhan festivale toplamda 21 sanatçının eserleriyle birlikte katılacağını belirterek, “Tripolis’te ünlü modacı Zeynep Acar’ın buldan kumaşlarıyla yaptığı özel tasarımlı giysilerin defilesi gerçekleştirilecek. Şiir ve müzik dinletisi, dimağlarda tarihi atmosferde unutulmaz bir anı olarak yerleşecektir. Buldan yerelindeki kadınlar tezgâhlarda kendi ürettikleri ürünleri satışa sunacaklar. Buldan’ın sokaklarının tarihi yapısını tanıtarak, Buldan’lı kadınların yaptıkları ürünlerin ciddi bir ekonomik gelire dönüşmesini istiyoruz. Uluslararası düzeyde yapılan bu festivalde sadece Buldan’ın değil, Türkiye’nin de tanıtımı söz konusu. Ülkemiz adına önemli katkılar oluşturacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

BULDAN DOKUMALARI ‘BELSAM’ ADIYLA MARKALAŞTI

Kendi markasıyla dünyaya el dokumalarını satan Belsam’ın dünya çapında bir marka olduğuna dikkat çeken Demirhan sözlerini şöyle sürdürdü, “Belsam, Denizli Soroptimist Kulübü Derneği, Denizli Valiliği ve Buldan Kaymakamlığı iş birliği ile kurulmuştur. Başlangıçta 2 tezgahla kurulan merkez sayesinde ilçede bugün 200’ü aşkın tezgaha ulaşıldı. Buldan el dokumacılığının desteklenmesi hem gelecek nesillere aktarılmasını sağladı hem de önemli ihracat gelirleri elde edildi. T.C. hükümetinin diğer ülkelere gönderdiği hediyeler Belsam etiketi ile Denizli’de üretilerek Kraliçe Elizabeth’e, Bill Clinton döneminde Beyaz Saraya hediye olarak gönderilmiş, Japonya ile yıllarca ihracat faaliyetleri yürütülmüştür.”

Durdu KARADEMİR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.