BAZI BORÇ VE FAİZLER SİLİNİYOR
105 okunma

BAZI BORÇ VE FAİZLER SİLİNİYOR

Öğrenim kredisi alanlar borçlarını, faizsiz olarak, mezuniyetten 2 yıl sonra ödemeye başlayacak. İcraya düşen 2 bin TL’nin altındaki borçlar silinecek. Kanunla ekonomiye ilişkin bazı düzenlemeler de yapıldı. AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök; Mecliste kabul edilen ve çalışanları, öğrencileri, dar gelirli vatandaşları ilgilendiren 52 maddelik kanun teklifini değerlendirdi.

ABONE OL
07/11/2022 20:35
BAZI BORÇ VE FAİZLER SİLİNİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milletvekili Ök; öğrencilerden engellilere, iş adamlarından icra takibine düşen vatandaşlara kadar binlerce insanın hayatına dokunan kanunun getirdiği kolaylıklar hakkında şu bilgileri verdi: “Öğrenim kredisi alan öğrencilerimizin borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarla sınırlandırılacak. Böylece öğrenci, ne kadar kredi aldıysa o kadar borçlanacak. Öğrenciler, kredi borçlarını mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlayacak ve bu süre içerisinde herhangi bir faiz artışı olmayacak. Öğrenci işe girmemişse 1 yıl erteleyebilecek. Erteleme işlemi en fazla 3 yıl yapılacak. Geri ödemeleri başlamış olan öğrencilerin KYK faizleri silinecek.” 15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların silineceğini söyleyen Milletvekili Ök, bu düzenleme kapsamında 9 milyon dosyanın bulunduğunu böylece 5 milyon kişinin rahat nefes alacağını belirtti. Vekil Ök, aynı zamanda GSM kuruluşları, doğal gaz ve elektrik dağıtım şirketlerinin bu alacaklarını sildikleri takdirde vergiden muaf tutulacaklarını ifade etti.  Varlık yönetim şirketlerine devredilen 2 bin 500 liranın altındaki alacakların da tasfiye edileceğini belirten Nilgün Ök, Hazine ve Maliye Bakanlığına bu tutarı iki katına yani 5 bin liraya yükseltme yetkisi verildiğini belirtti. Ök, “Biz, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Bu düzenleme ile yaklaşık 1 milyon vatandaşımızın borcu silinecek.” dedi.

65 yaş üstü, engelli ve dar gelirli vatandaşlara yönelik ödemelerde de düzenleme yapıldığını belirten Ök; kişilerin ölüm, gelir ve engel durumu değişikliği gibi nedenlerle durumunda değişiklik olduğunun tespit edilmesi hâlinde yapılan yersiz ödemelerden kaynaklı alacakların da silindiğini açıkladı. Ök, “Yine yaptığımız başka bir düzenlemeyle konut çatılardaki güneş enerjisinde elektrik üretimine vergi muafiyetini 25kw’dan 50 kw’ya yükseltiyoruz.” dedi.  Milletvekili Ök, “Yaptığımız düzenlemelerle kur korumalı mevduat uygulaması süresinin uzatılmasından sicil affına, taahhütname verilmeden taşıtsız olarak yurt dışına çıkan gurbetçilerimize uygulanan cezanın hafifletilerek bin 880 TL’ye düşürülmesinden işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1.000 TL’lik kısmının gelir vergisinden ve prim kesintisinden muaf olmasına, Tıp ve diş hekimliği son sınıf öğrencilerine asgari ücret kadar ödeme yapılmasından Covid-19 kapsamında yazılan sokak kısıtlaması ve maske cezalarına affına kadar vatandaşlarımızın menfaatine birçok önemli maddeyi içeriyor.” diyerek binlerce vatandaşın hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Durdu KARADEMİR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.