DENİZLİ’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ
91 okunma

DENİZLİ’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Denizlili iş insanı Okan Oğuz 2022 yılında Kazakistan tarafından fahri konsolos olarak atanmasının ardından bir ilk gerçekleştirildi. Kazakistan Cumhuriyeti Denizli Fahri Konsolosluğu resmi törenle açılışı yapıldı.

ABONE OL
04/11/2022 13:28
DENİZLİ’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizlili iş insanı Okan Oğuz 2022 Ocak ayında Kazakistan tarafından fahri konsolos olarak atanmıştı. Oğuz ve Kazakistan Büyükelçiliği girişimleri ile Denizli tarihinde bir ilk gerçekleşti. Denizli’nin ilk fahri konsolosluğu açıldı. Kazakistan Fahri Konsolosluğu açılışına, Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Uslu, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık, protokol üyeleri, Kazak ve Türk misafirler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kazakistan Fahri Konsolosu Okan Oğuz; “İki kadim Türk devletine, hem al bayrak hem gök bayrakta hizmet etmek çok büyük şereftir. Denizli şehir tarihinin ilk fahri konsolosu olarak konuşma yapmaktan, Türkiye’mizin İstiklal Marşı ile soydaş, kardeş ülkemiz Kazakistan’ın milli marşının çalınıyor olmasından onur ve gurur duyuyorum. 16 Aralık 1991 tarihinde Kazakistan bağımsızlığını ilan etti. Kazakistan’ın bağımsızlığını aynı gün içinde ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Kazakistan’a büyükelçi atayan ilk ülke de Türkiye olmuştur. O dönemde Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Türk kökenli devletlerarasında Kazakistan’ın coğrafi büyüklüğü ve stratejik önemi kadar Kazakistan’daki dikkat çeken liderlik özelliği Kazakistan’ı eksen almayı gerekli kılıyordu. Bu bağlamda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) kurularak ilk iş Kazakistan’ın Türkistan eyaletinde bulunan manevi topraklarda bulunan Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesi onarılmış ve bu bölgeye aynı isimle üniversite kurulmuştur. İki akraba millet arasında yüz yıllar boyunca koparılan kültürel bağların tekrar kurulmasında bu üniversite önemli olmuştur. Bu yıl bağımsızlığın 31’nci yılına ulaşan Kazakistan bölgesinde güçlü ve gündem belirleyen ülke konumuna gelmiştir. Orta Asya devletlerinin gayr-i safi yurtiçi hasılasının yüzde 61’i Kazakistan’ındır. Kazakistan doğal rezervlerde dünyanın ilk sırasındadır. Güçlü bir tarım ülkesidir. Kazakistan Türk Cumhuriyetleri arasındaki ekonomik ve kültürel işbirliği önemsemiş, Türk dili konuşan ülkeler işbirliği teşkilatının kuruluşunun Türkiye ile beraber öncüsü olmuştur. Türkiye ile Kazakistan arasındaki güçlü manevi bağların yanı sıra ticari bağlar her geçen gün artmaktadır. Türk şirketlerinin Kazakistan’da 4.8 milyar dolar yatırımı vardır. Dünya siyaset sahnesinin iki kadim güçlü Türk devletinin ekonomik ve ticari işbirliği artmalı, bu konuda oluşacak fırsatlardan Türk şirketlerinin payını almasını arzuluyoruz. Kazakistan nasıl bizim ata yurdumuzsa, Türkiye’de Kazak kardeşlerimizin ikinci evidir. Her hal ve şart altında Kazak kardeşlerimizle el ele olacağız. Yaşasın Türk-Kazak kardeşliği” dedi.

VALİ ATİK’TEN KARDEŞ ŞEHİR MÜJDESİ

Denizli Valisi Ali Fuat Atik konuşmasında; “Bugün benim için ayrı bir mutluluk oldu. Değerli büyükelçimiz ile bir mazimiz varmış. Ankara’da okurken aynı sokakları yürüdük, aynı davaya gönül verdik. O yıllarda bir hayalimiz ve hedefimiz vardı. Türk Cumhuriyetlerinin kardeşliğini kurumsal hale getirmek için düşünüyorduk. Bugün ben vali, o büyükelçi olarak karşı karşıya geldik. Konsolosluğumuzun açılması lafta olmayacak. Denizli’miz ile Kazakistan arasında iş insanlarımızın iki tarafa da katkı sağlayacak faaliyetlerine adım attıracaktır. Büyükelçimiz bana Kazakistan’ın Türkistan şehri ile Denizli’mizi kardeş şehir yapmayı teklif etti. Memnun olacağımızı ilettim. Okan kardeşime bu kutlu görevde başarılar diliyorum. İnşallah fahri konsoloslukla beraber Denizli’mize bir değer daha katacağız. Hayırlı uğurlu olsun. “dedi.

BAŞKAN ZOLAN: BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan açıklamasında; “Şehrimizde ilk fahri konsolosluk açılışı gerçekleşti çok mutluyum. Kazakistan bizim kardeşimiz köklerimiz, tarihimiz, hedefimiz bir. İnşallah bu birliktelik daim olacak ve güçlenerek yoluna devam edecek. Türk Toplulukları Teşkilatı bu amaçla kuruldu. Birlikten kuvvet doğar. Kardeşler bir araya gelmeli, tüm imkanları birbirlerinin faydasına sağlamalı ve çalışmalı. Büyükelçimize Denizli’ye geldiği için çok teşekkür ederim. İlk fahri konsolosluğun Kazakistan tarafından açılması bizim için çok anlamlıdır. Bizler her birimizi Kazakistan’ın fahri konsolosuyuz. Biz kardeşiz. Bu açılış ülkemiz ile Kazakistan arasında hem ticari hem değerlerimizi geliştirmek adına yürüyüşümüzü yükseltsin” diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ SAPİYEV: “DENİZLİ’DE KARDEŞLİK VE BİRLİK HAVASI YAŞIYORUZ”

Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ise konuşmasında; “Türkiye’nin en dinamik gelişen ve en güzel illerinden Denizli’de kardeşlik ve birlik havası yaşıyoruz. Bugün iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerimizde ve işbirliğimizde büyük bayramdır. Denizli’de ilk olarak Kazakistan fahri konsolosluğunun açılması çok önemlidir. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerimiz 30 yılı doldurdu. 30’ncu yılda fahri konsolosluğun Denizli’de açılmasının büyük bir sembolik önemi vardır. Fahri konsolosluğumuz hayırlı ve uğurlu olsun. Fahri konsolosumuz Okan Oğuz’a görevinde başarılar diliyorum. Fahri konsolosluk iki ülke arasındaki kardeşlik köprüsünün temelini daha da sağlamlaştıracak. Kazakistan Türkiye kardeşliği ebedi olsun” dedi. Konuşmaların ardından Kazakistan Fahri Konsolosluğu’nun açılışı gerçekleştirildi. Abdullah GÖNÜLTAŞ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.