AK PARTİLİ ŞAHİN TİN, “GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ”
1012 okunma

AK PARTİLİ ŞAHİN TİN, “GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmasında enerji ve tabii kaynaklar alanında Türkiye’ye çağ atlattıklarını söyledi. Şahin Tin; “Türkiye enerji teknolojilerinde merkez ülke haline geldi. Daha zengin ve bağımsız, yerli ve milli imkânlarla büyüyen güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa ediyoruz” dedi. 

ABONE OL
08/12/2021 13:31
AK PARTİLİ ŞAHİN TİN, “GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şahin Tin, Meclis Genel Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2022 yılı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına konuştu. Milletvekili Şahin Tin, yaptığı konuşmasında Türkiye’nin enerji ve tabii kaynaklar alanında sürdürülebilir ve yeşil kalkınma öncelikli bir stratejiyle geleceğe emin adımlarla ilerlediğini belirtti.


“LİSANSSIZ KURULU GÜÇ SINIRINI 1 MW’TAN, 5 MW’TA ÇIKARDIK”


Her alanda olduğu gibi enerji ve tabii kaynaklar alanında da Türkiye’ye çağ atlattıklarını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “Tarihi ve destansı başarılara imza attık” dedi. Şahin Tin; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, yenilenebilir enerjiden madenciliğe, nükleerden yerli kömüre kadar geniş bir yelpazede Türkiye’nin enerjide bağımsızlığını kazanması için hedefler belirledik ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Havadan jeofizik araştırmaları projesi hayata geçirildi. Fatih, Doğu Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirdi. Tüm şehirlerimizin ve ilçelerinin doğalgaz arzını karşılamak için büyük bir gayret içindeyiz. Lisanssız kurulu güç sınırını 1 MW’tan, 5 MW’ta çıkardık. Mobil elektrik santrallerini devreye aldık. Doğal gaz depolama tesislerinin genişletilmesi projelerini yüksek talebi cevaplayacak nitelikte hazırladık. Son 20 yılın en yüksek yurtiçi petrol üretimi Türkiye petrolleri tarafından gerçekleştirildi” dedi.


“SONDAJ GEMİLERİMİZ MAVİ VATANDA GÖREVİNİ BAŞARIYLA YAPIYOR”


Milletvekili Şahin Tin, 2015 yılında temeli atılan TANAP’ın Avrupa enerji arz güvenliğinin önemli bir halkası olan TAP bölümünün tamamlandığını ve bu hat üzerinden Avrupa’ya gaz akışı sağlandığını söyledi. Şahin Tin; “Türk Akım projesi hayata geçirildi. Avrupa’ya ilk gaz sevkiyatı 1 Ekim 2021’den itibaren başladı. Barajlarımız da elektrik üretilmesine dair projeler hız kesmiyor. Hidroelektrik santralleri, Güneş Enerjisi Santralleri ve Rüzgâr Enerjisi Santralleri kuruluyor. Temiz enerjimizi üretiyoruz. Fatih, Yavuz, Kanuni ve 4. sondaj gemimiz Barbaros ile Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz, mavi vatanda görevlerini başarıyla icra ediyor. Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettik. 2023 yılından itibaren vatandaşlarımızın doğal gaz talebinin üçte birini bu rezervden karşılamayı hedefliyoruz” dedi.


“EZBERLERİ BOZAN BİR ÇALIŞMA YAPTIK”


Konuşmasının devamında yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Sadece 2021 yılının 9 ayında üretilen elektriğin yaklaşık %37’si yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra %31’i kömürden %32‘si doğalgazdan ve diğer kaynaklardan sağlandı. Üretimde yerli ve yenilenebilir kaynakların payı %52’dir. Yerli kömür üretiminde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Trakya’da yerli doğal gaz üretimini iki katına çıkaran keşif gerçekleştirdik. Ülkemiz hidrolik enerji kurulu gücünde dünyada sekizinci Avrupa’da üçüncü sıradadır. Jeotermal enerjide dünyada dördüncü Avrupa’da ilk sıradadır. Rüzgâr enerjisi kurulu gücünde Avrupa’da yedinci Dünyada on üçüncü, güneş enerjisi kurulu gücünde ise Avrupa’da sekizinci Dünyada on altıncı sıradadır. AK Parti iktidarı enerji ve tabii kaynaklar alanında durağanlığı bir kenara bırakıp, ezberleri bozan bir çalışma içerisine girdi. Yerli ve yenilebilir kaynak oranını çok yüksek seviyelere ulaştırdık, kurulu güç sayısını her yıl daha da artırıyoruz” dedi.


“TÜRKİYE’NİN YOLUNU AÇTIK”


Türkiye’nin, enerji teknolojilerinde merkez ülke haline gelmesini sağladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “AR-GE ve inovasyona büyük önem veriyoruz. Yatırımcılarımızı destekliyoruz. Yerli üretimin önünü açıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında ve daha birçok yerli teknoloji üretiminde yatırımcılarımızı milli üretim odaklı teşvik ediyoruz. Ülkemize ayak bağı olacak meseleleri çözüme kavuşturarak Türkiye’nin yolunu açmayı kararlılıkla sürdürüyoruz. Her zaman yerli kaynaklarımızı kullanmanın gayretinde olduk. İleri teknolojimiz ve genç iş gücümüz daha iyilerini yapabilecek akıl, feraset, azim ve kararlılığa sahiptir. Değerlerimizi güçlü tutmaya, daha zengin ve bağımsız, yerli ve milli imkânlarla büyüyen Türkiye’yi inşa etmeye ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmaya kararlıyız. Ülkemizin ve milletimizin menfaatleri ile milli değerlerimiz doğrultusunda gece gündüz demeden çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız. Güçlü Türkiye’nin şemsiyesi altında birliğimizi muhafaza ederek her zorluğu aşacak, her hedefi başaracağız” diye konuştu. Milletvekili Şahin Tin, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti hükümetleri döneminde görev alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarına ve destekleri için Türk milletine şükranlarını sunduğunu belirterek 2022 yılı bütçesinin hayırlara vesile olmasını diledi.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.