‘YENİ KONUT ÜRETİMİNE İHTİYAÇ VAR’
296 okunma

‘YENİ KONUT ÜRETİMİNE İHTİYAÇ VAR’

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Oturulan konuta sahip olanlar geçen yıla göre 1 puan azalarak yüzde 57,8 hesaplandı. TÜİK verilerine göre de inşaat maliyet endeksi son bir yılda yüzde 79,91 arttı" dedi.

ABONE OL
14/03/2022 13:35
‘YENİ KONUT ÜRETİMİNE İHTİYAÇ VAR’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oturulan konuta sahip olanlar geçen yıla göre 1 puan azalarak yüzde 57,8 olarak hesaplandı. TÜİK verilerine göre de inşaat maliyet endeksi son bir yılda yüzde 79,91 arttı. Konut sahibi olmanın son dönemde gittikçe zorlaştığını ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “İnşaat maliyet endeksi 2022 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,91 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 98,20, işçilik endeksi yüzde 41,02 arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son verilerine göre de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 59,6 oranında artan konut fiyat endeksi, aynı dönemde reel olarak yüzde 17,9 oranında artış gösterdi” dedi.


“YENİ KONUT ÜRETİMİNE İHTİYAÇ VAR”


Toplam konut satışları içinde sıfır konut satışlarının payının yüzde 30 seviyelerine kadar düştüğünü ifade eden Özelmacıklı, “Pandemi nedeniyle inşaat maliyetlerinde yaşanan fahiş artışlar sektörde ciddi daralma yaşatıyor. Buna bir de kamuya iş yapan müteahhitlerin yaşadığı finansal problemler eklenince sektör daha da olumsuz etkileniyor. Maketten konut satışına getirilecek yeni düzenlemelerin de müteahhitlerin girişimciliğini etkilemeyecek boyutta olması önemli” diye konuştu.


“KONUT KREDİSİ HACMİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR”


Özelmacıklı, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 4 Mart itibarıyla konut kredilerinin hacmi 305 milyar lirayı aştı. Bireysel krediler içerisinde konut kredilerinin payı yüzde 30 olarak gerçekleşti. Konut kredilerinin takibe dönüşüm oranı ise diğer kredilere göre en alt seviyede ve yüzde 0,3 seviyesinde devam ediyor” dedi.


“FİYAT ARTIŞ HIZI AZALMAYA BAŞLADI”


BETAM işbirliği ile hazırlanan rapora da değinen Özelmacıklı, “Rapora göre geçen yılın Şubat ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 119,3 artarak 7 bin 965 TL seviyesine ulaşmış. Ayrıca Ocak’ta 18 puan yükselen yıllık artış hızı Şubat’ta 10,2 puan seviyesinde. Yeterli arz sağlanabilirse fiyatlarda bir miktar daha normalleşme görülebilir” dedi.


iha

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.