Total Banner
YABANCILARIN KURDUĞU GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİNDE REKOR ARTIŞ
398 okunma

YABANCILARIN KURDUĞU GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİNDE REKOR ARTIŞ

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, ''Sektörümüzde yabancılar tarafından kurulan gayrimenkul şirketlerinde rekor artışlar söz konusu. Bu işletmeler içinde yetki belgesi almadan, yönetmelik ilke ve kurallarına aykırı hareket edenlerin biran önce denetlenmesi konusunda Ticaret Bakanlığımıza ve il müdürlüklerimize büyük görevler düşüyor'' dedi.

ABONE OL
24/01/2022 17:04
YABANCILARIN KURDUĞU GAYRİMENKUL ŞİRKETLERİNDE REKOR ARTIŞ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kurulan ve kapanan şirket istatistikleri açıklandı. Buna göre 2021 yılı Ocak – Aralık döneminde en çok kurulan yabancı ortak sermayeli şirketler listesinde gayrimenkul acenteleri 782 ile 2’nci sırada yer aldı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Sektörümüzde yabancılar tarafından kurulan gayrimenkul şirketlerinde rekor artışlar söz konusu. Bu acenteler kendi ülke vatandaşlarına yönelik sosyal medya reklam ve içerikleri ile yüksek komisyon oranlarında aracılık faaliyetlerinde bulunuyorlar. Bugün İstanbul’da, Bursa’da, Yalova’da, Sapanca’da artık yabancı tabelalar ile çok sayıda emlak işletmesi görüyoruz. Bu işletmeler içinde yetki belgesi almadan, yönetmelik ilke ve kurallarına aykırı hareket edenlerin biran önce denetlenmesi konusunda Ticaret Bakanlığımıza ve il müdürlüklerimize büyük görevler düşüyor” dedi.


“HATALI BİLGİLER İLE REKLAMLAR VERİLİYOR”


Sosyal medya üzerinden denetimsiz ve kontrolsüz verilen ilanlara da düzenleme gelmesi gerektiğini ifade eden Özelmacıklı “Bugün yabancılara verilen ilanlara hayret verici örnekler görüyoruz. 175 bin dolara vatandaşlık vaat eden, 250 bin dolara iki vatandaşlık vaat eden birçok sahte içerik ile yurtdışına sosyal medya reklamları yapılıyor. Gelen müşterilere ise yüksek ekspertiz değerleri ile ucuz gayrimenkuller çok yüksek fiyatlara satılıyor. Hem ülkemiz hem sektörümüz itibar kaybına uğruyor, ayrıca alıcılar da büyük mağduriyetler yaşayabiliyor. Kazanan yetki belgesiz yüksek komisyon oranları ile çalışan ve denetlenmeyen bu aracılar oluyor” şeklinde konuştu.


GAYRİMENKUL FAALİYETLERİNDE KURULAN ŞİRKET SAYISI


2021 yılı Ocak – Aralık döneminde gayrimenkul sektöründe kurulan şirket istatistiklerine de değinen Özelmacıklı, “Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi verilerine göre geçtiğimiz yılda 2 bin 258 şirket, bin 307’de gerçek kişi ticari emlak işletmesi kuruldu. Rakamlara göre geçtiğimiz yıl kurulan sektörümüzdeki şirketlerin üçte birinden fazlası yabancı acenteler oldu. Ülke uyruklarına göre ilk 10 listesine baktığımızda ise 115 İran, 42 Suriye, 24 Irak ve Ürdün, 21 Birleşik Arap Emirlikleri, 20 Suudi Arabistan, 19 Kuveyt, 17 Mısır ve Pakistan, 14 ABD uyruklu şirket kuruldu” diye konuştu.

İHA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.