Total Banner
VAli ATiK’TEN 10 ARALIK MESAJI
917 okunma

VAli ATiK’TEN 10 ARALIK MESAJI

Vali Ali Fuat Atik,10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

ABONE OL
10/12/2021 11:34
VAli ATiK’TEN 10 ARALIK MESAJI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Ali Fuat Atik, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm insanların yalnızca insan olmasından dolayı hak ve özgürlük açısından eşit  olarak doğduğu ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğu anlayışına dayanır. Aynı zamanda insan hakları bilincinin tüm dünyada güvence altına alınarak geliştirilmesini amaçlamaktadır. Beyanname; “İnsanlar farklı ırklardan ve kültürlerden gelebilir, farklı değerlere sahip olabilirler. Bunun sonucu olarak ülkeler ve toplumlar elbette birbirinden farklı olacaktır. Bütün farklılıklara rağmen, insanlığın ortak paydası, bireylerin doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlüklerdir. Bu, onurlu bir yaşamın gereği ve en temel şartıdır.”

Bu çerçevede, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ruhuna uygun şekilde, tarihimizden ve kadim değerlerimizden ilham alarak Birleşmiş Milletler’in kurucu üyelerinden birisi olan “Yaratılanı severim, Yaradan’dan ötürü” diyerek insanı sevmenin koşulsuzluğunu dile getiren, bir maneviyat tebaasına sahip bir kültürün parçası olan bizler; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni ilk onaylayan ve insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuş ülkeler arasındayız. Daima sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görme ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma kararlığı içinde  olacağız. İnsan olmanın verdiği mesuliyetle dünyanın bütün feryatlarını duymak sorumluluğu içerisindeyiz. Her insanın mutlu ve huzurlu bir hayatı hak ettiği inancıyla, ötekinin acısını yüreğimizde hissedebilmeliyiz. Tüm insanlığın iş birliği içinde olduğu dünyanın her köşesinde, istisnasız bütün insanların, haklarının korunduğu ve insan olmanın onuruna yakışan bir biçimde hayat sürdüğü, haklarımızı eşit ve adaletli bir biçimde kullanabildiğimiz bir dünya umuduyla, “Yaratılmışların en şereflisi, kâinatın hülasası” olan tüm insanların, Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, insan haklarına saygı temelinde huzurlu bir gelecek diliyorum” dedi.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.