Garenta Denizli Rentacar
UZMANINDAN HAMİLELER İÇİN ORUÇ UYARISI
194 okunma

UZMANINDAN HAMİLELER İÇİN ORUÇ UYARISI

Ramazan ayında en çok merak edilen konulardan biri de hamileler oruç tutabilir mi? Oruç tutmaları bebek sağlığını riske atar mı? Peki, hamilelikte oruç tutulmalı mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ömer Demirtaş, ramazan ayında oruç tutmak isteyen anne adaylarına önemli bilgilendirmelerde bulundu. Uzun süre susuz kalmanın hamilelerde risk oluşturabileceğine değinen Doç. Dr. Demirtaş, “Susuz kalmak kasılmaları başlatabilir, özellikle hamileliğin ilk ve son dönemlerinde anne adaylarının kendilerini zorlamaması gerekiyor” dedi.

ABONE OL
15/04/2022 15:25
UZMANINDAN HAMİLELER İÇİN ORUÇ UYARISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anne olmak için gün sayan birçok kadın, her yıl ramazan ayında oruç tutup tutmama konusunda birtakım belirsizlikler yaşıyor. Anne adaylarının kendi sağlığı ve bebeklerin sağlığını korumaları için uzun süre aç ve susuz kalmamaları gerektiği biliniyor. Peki ramazan ayında hamilelerin oruç tutması konusunda uzmanlar ne öneriyor? Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ömer Demirtaş, “Hamilelerin oruç tutmasıyla alakalı çok fazla tartışma var. Bu zamana kadar bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar ve deneyimlerimiz hamilelerin oruç tutmasıyla alakalı anormal bir şeye işaret etmiyor. Kendi takibini yaptığım anne adayları arasında belirlediğimiz şartlar altında oruç tutanlarda şimdiye kadar bir problem yaşamadık. Hamilelerin oruç tutması için gittikleri hekimlerin onlar için bazı çerçeveleri koyup ondan sonra yola devam etmesinde fayda var” dedi.


“GEBELİĞİN İLK VE SON DÖNEMLERİ ORUCU ÖNERMİYORUZ”


Gebelikte ilk aylar veya son ayların oruç tutma konusunda riskli durumlar oluşturup, oluşturmadığı noktasına değinen, Doç. Dr. Ömer Demirtaş, “Hamileliğin ilk dönemleri bizim için kayıpların en sık olduğu dönemlerdir. Son dönemleri de doğuma yaklaşıldığı için anne adaylarının zorlanmasını tavsiye etmiyoruz. İlk 8 ile 12’nci haftalarda kendilerini zorlamamaları, kendilerini uzun saatler aç ve susuz bırakmamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.


“UZUN SAATLER SUSUZ KALMAK KASILMALARI BAŞLATABILIR”


Yüksek riskli hamileliklerde oruç tutmanın problem oluşturabileceğini ve bu kategoride yer alan hamilelere orucu önermediğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ömer Demirtaş normal hamilelik geçirenlerin de oruç tutmadan önce beslenme şekilleriyle alakalı doktorlarına danışmaları gerektiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Demirtaş, “Uzun saatler bir şey yemediğimiz zaman vücudun yapı taşları bunu karşılayabilir ama susuz kalmak hamilelerde kasılmaları başlatabilir, anne adaylarında erken dönemde kasılmaların başlamasını arzu etmeyiz. Oruç oldukları saatler içerisinde çok fazla susuz kalmamaları için sahur döneminde en az 1,5 – 2 litre su tüketmeliler. Fazla su tüketimi vücuttaki sıvı dengesini de çok iyi sağlayacaktır. En az 1,5 ile 2 litre suyu iftar ile sahur arasında alınmış olmak zorundadır. Mutlaka ve mutlaka sahura yapmalarını öneriyorum. Sahur yapmadan oruç tutmak hem bebeğin gelişimine hem de annenin mevcut sağlık durumunu olumsuz etkileyecektir” dedi.


Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.