Garenta Denizli Rentacar
UZMANINDAN DONDURULMUŞ GIDALAR İÇİN ÖNYARGILARI YIKAN YORUM
522 okunma

UZMANINDAN DONDURULMUŞ GIDALAR İÇİN ÖNYARGILARI YIKAN YORUM

Özellikle pandemi ile birlikte tüketimi artan dondurulmuş gıdalarla ilgili bilgilendirmelerde bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Özlem Persil Özkan, sanılanın aksine gıdaları dondurma işleminin diğer besin muhafaza işlemlerinden daha iyi olduğunu aktardı. Özlem Persil Özkan ayrıca besin değerlerinin korunduğu ve zaman açısından da pratiklik sağlayan dondurulmuş sebzeler sayesinde de yeterli olmayan sebze tüketiminin de arttığını söyledi.

ABONE OL
29/04/2022 11:42
UZMANINDAN DONDURULMUŞ GIDALAR İÇİN ÖNYARGILARI YIKAN YORUM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük şehirlerde çalışma temposu ve hayat koşturmacası dolayısıyla yemek hazırlamaya yeterli vakit bulamamaları insanları daha pratik ve kolay hazırlayabilecekleri ürünlere yönlendiriyor. Bu ürünlerin başında ise özellikle pandemi ile birlikte tercih edilme sıklığı artış gösteren dondurulmuş gıdalar geliyor. Aslında yurt dışı ile kıyaslandığında Türkiye’de dondurulmuş gıdaya bakış açısında ciddi bir ön yargı var. Fakat son zamanlarda paylaşılan verilere göre, pratik, zaman bakımından avantajlı ve ekonomik olması dolayısıyla dondurulmuş gıdaların tüketim oranları günden güne artıyor. Hatta aynı şekilde dondurulmuş gıda pazarı da ciddi bir ivme kazanarak yüzde 43 büyüme kaydetti.


GIDALARIN BESIN DEĞERLERINI DIĞER BESIN MUHAFAZA IŞLEMLERINDEN DAHA IYI KORUYOR!


Dondurulmuş gıdaların sağlıksız olduğu düşünüldüğü için önyargıların olduğunu aktaran İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Özlem Persil Özkan aslında bu besin muhafaza işleminin daha iyi olduğunu söyledi. Dr. Özlem Persil Özkan, “Dondurma işlemi diğer alternatif besin muhafaza yani kurutma, konserveleme gibi yöntemlere göre daha çok besin değerini koruyan bir işlem. Besinleri dondurarak sakladığınızda en yüksek düzeyde besin değerini, lezzetini, orijinal rengini korumuş oluyorsunuz” dedi.


“SEBZE TÜKETIMI BU SAYEDE ARTTI”


Önceden zaman kaybından dolayı tercih edilmeyen sebze grubunun da bu sayede tüketiminde artış yaşandığını ifade eden Özlem Persil Özkan, “Dondurulmuş sebze ve meyvenin tüketimi son derece pratik. Belki yıkamak, ayıklamak için zaman bulamıyor olabilirsiniz ama dondurulmuş dolabınızda bulunan sebzeyi yarım saat içerisinde yemeye hazır bir şekilde sofraya koyabilirsiniz. Hem ayrıca daha ekonomik oluyorlar. Dolayısıyla insanların tercih etmesini haklı buluyorum ve bunda da bir sakınca görmüyorum. Zaten insanların sebze tüketimi yoğun çalışma şartlarından dolayı önerilen düzeyde olamıyordu. Fakat dondurulmuş sebzeler vasıtasıyla sebze tüketimin arttığına dair veriler var elimizde” şeklinde konuştu.En önemli nokta çözdürme işlemi!


Dondurulmuş gıdaların tüketim öncesinde en dikkat edilmesi gereken konunun doğru çözdürme işlemi olduğunun da altını çizen Özlem Persil Özkan açıklamalarına şu şekilde devam etti:“Dondurulmuş ürünleri çözdürme sürecinde bir takım kurallar var. Örneğin çözdürülmüş bir ürünün tekrar asla dondurulmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra besinleri çözdürürken uzun sürede çözünmesi gereken örneğin et ürünleri mutlaka derin dondurucudan çıkarınca buzdolabının soğutucu kısmında çözünmeli. Ya da fırınların çözdürme ayarında ve ısısından faydalanılabilir. Oda sıcaklığında çözdürmek doğru değil, çünkü o zaman mikroorganizma faaliyetini başlatmış ve arttırmış oluyorsunuz. Bir de tabi iyi pişirmek lazım. İyi pişirdiğinizde ısıya duyarlı olan mikroorganizmaları yok ediyorsunuz. Dondurma işlemi sterilize işlemi değildir. Besini dondurduğunuzda yapısındaki mikroorganizmayı yok etmiyorsunuz ama faaliyetini durduruyorsunuz. O nedenle çözdürme ve pişirme aşamaları önemli.”

Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.