“UMUTSUZLUK ORTAMI TEHDİT EDİYOR”
901 okunma

“UMUTSUZLUK ORTAMI TEHDİT EDİYOR”

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, Şiddet, COVİD-19’un meslek hastalığı sayılmaması, ülkedeki ekonomik sıkıntılar ve gelecek kaygılarının giderek artması nedenleriyle, erken emeklilik ve istifaların arttığı bir dönemde alınan maaşların da yarıdan fazla erimesiyle umutsuzluk giderek daha büyük boyutlara ulaşmaktadır” dedi.

ABONE OL
14/12/2021 17:38
“UMUTSUZLUK ORTAMI TEHDİT EDİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlıkta dönüşüm projesiyle sağlık sisteminin giderek özelleşmesi ve tedavi edici hizmetlerin ön plana geçirildiği, koruyucu sağlık hizmetlerinin geri planda bırakıldığı bir süreç yaşadıklarını ifade eden Erbay; “Halbuki özellikle COVİD-19 pandemik salgınında koruyucu sağlık hizmetlerinin ne kadar yaşamsal olduğunu hep birlikte gördük. Hastalıktan öncelikle korunan bir toplumun sağlı harcamaları da düşük olacaktır. Hekimler yönünden de büyük zorluklar içermektedir. Şiddet, COVİD-19’un meslek hastalığı sayılmaması, ülkedeki ekonomik kriz, kaos ortamı ve gelecek kaygılarının giderek artması nedenleriyle yurt dışına hekim ve beyin göçünün, erken emeklilik ve istifaların arttığı bir dönemde alınan maaşların da yarıdan fazla erimesiyle umutsuzluk giderek daha büyük boyutlara ulaşmaktadır.
Bu durumda, hekimlik mesleğini yüzde birlik dilimlerde başarı göstererek seçmiş, zor, uzun ve kaliteli bir eğitim sürecinden geçmiş ülkenin değerli, yetişmiş insanlarına ve iş gücüne sahip çıkması için vakit gelmiş ve hatta geçmektedir. Ekonomik ve sosyal haklarının ve toplumda hak ettiği yerin dünya standartlarında bir an önce verilmesini ve bu konudaki gayretlerin popülist olmanın ötesinde samimi olmasının tüm hekimlerin beklediğini Denizli Tabip Odası olarak bir kez daha kayıt altına almak isteriz” dedi.


Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.