UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI TEKSTİLİ VURDU
397 okunma

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI TEKSTİLİ VURDU

Ukrayna-Rusya savaşının tekstil sektörünü önemli yönde olumsuz etkilediğini ifade eden tekstil firmaları, “Ukrayna ve Rusya ile ticaret yapıyorduk. Savaştan sonra o bölgelerle ticaret sıkıntıya girmiştir” açıklamasında bulundular.

ABONE OL
07/05/2022 13:44
UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI TEKSTİLİ VURDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna-Rusya savaşının otel tekstilini önemli ölçüde vurduğunu ifade eden Firma Sahibi Bekir Sıtkı Kocayiğit, “Savaşın olumsuz etkilerini tekstilcilerimiz hissetmeye başladı. Özellikle ev tekstili sıkıntılı diyebiliriz. 2021’deki hızlılık bitti. Pandemi döneminde firmalar olarak işlerimiz iyiydi. Ukrayna-Rusya savaşı olumsuz yönde etkiledi. Özellikle turizm sektörü etkilendi. Savaş Otel tekstili sektörünü vurdu diyebiliriz. Yakında savaş biterde kriz biter beklentisi içinde değil firmalar. Savaşın devam etmesi sektörleri vurmaya devam edecek. Firmalarımız Rusya- Ukrayna ile ticaret yapıyorduk. Siparişler gönderilemiyor. Özellikle Ukrayna’ya gönderilmek üzere hazırlanan ürünler vardı. Bu ürünler elde kalmış durumda. Elde kalan kumaşların sıkıntısı devam ediyor. Tahsilat yapılamıyor. Bu sıkıntılar ne zaman biter onu da kestiremiyoruz” diye konuştu.


“İTHALATA BAĞLI İHRACAT ARTIYOR”


Denizli İhracatının rekor kırmasını değerlendiren Kocayiğit; “İhracatın rekor kırması önemli ancak. İthalatımız da artmaktadır. İthalatı da görmemiz gerekiyor. İthalata bağlı ihracattan dolayı rekor denebilir. Örnek verecek olursak pamuğu yurt dışından alıyoruz. İşleyip satıyoruz. Kendimiz üretip işleyip satmamız gerekiyor. Ülkemiz pamuk ülkesi olmasına rağmen pamuk üretimi yeterli diyemeyiz. Yurt dışından özelikle Yunanistan, Arjantin gibi Kazakistan gibi ülkelerden pamuk ithal ediyoruz. Yerli üretimi teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.
Son olarak iplikçilerde de sıkıntı yaşandığını ifade eden Kocayiğit, “Bizim sektörde bir çok firma sıfır dokuma tezgahı aldı. Sipariş verilenler geldi. Ayrıca son zamanlarda enerji ve nakliyeden doğan maliyetler büyük artış gösterdi. Firmalarımızın bu konularda da sıkıntıları devam ediyor” dedi.


Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.