Total Banner
TÜRKİYE’DE BİR İLK
724 okunma

TÜRKİYE’DE BİR İLK

4004 TÜBİTAK Doğa ve Bilim Okulları tarafından desteklenen “Düşünerek, Düşleyerek, Öğrenme Yolculuğum Çocuklar İçin Felsefe Kampı” Projesi, 4. sınıflardan oluşan kırk öğrenciye ait çeşitli atölyeler kapsamında hazırladığı çalışmalar, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Fakültesinde düzenlenen sergide sunuldu.

ABONE OL
13/09/2022 10:53
TÜRKİYE’DE BİR İLK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Dr. Hasret Kökten ve Proje Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esin Turan Güllaç tarafından gerçekleştirilen proje, Türkiye’de ilk kez Denizli’de gerçekleşti. Dördüncü sınıf öğrencilerinin beş gün boyunca katılım gösterdiği yaratıcı yazma, masal tamamlama, akrostiş (şiir), çocuklar için felsefe, görsel sanatlar, mozaik, küçük filozoflar, yoga, orf ve drama atölyelerinde ‘Çocuklar İçin Felsefe Pedagojisi’ ile uyarlanmış eğitimler verildi. Atölyelerde öğrencilerden oluşan iki grup tarafından hazırlanan çalışmalar sergilenerek bu projede yer alan eğitmenlere ve öğrencilere sertifikaları verildi. 10 Eylül’de Osman Aydın İlkokulu öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen kapanış törenine Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gülözge Türköz, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen, şube müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

“HER ALANIN TEMELİNDE FELSEFE VARDIR.”

Proje Yürütücüsü Öğr. Gör. Hasret Kökten şunları ifade etti: “Çocuklar için felsefe pedagojisi Türkiye’de yeni bir öğrenme yöntemidir. Projede çocuklara felsefi kavramlar üzerine düşünme becerisi aşılamasını, sorgulamasını ve soyut becerileri geliştirme gibi olgularla beraber eleştirel bakış açısı geliştirme, yaratıcı olabilme ve iş birlikçi olarak sistematik düşünme becerisi kazandırma amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmanın disiplinler arası bir çalışma olduğunu iddia etmek istiyoruz. Dolayısıyla her alanı iç içe geçirerek burada çocuklara birçok alanda birtakım bilişsel becerilerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Proje Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esin Turan Güllaç şunları ifade etti: “Çocuklara filozofları ve filozof tarihini anlatmak değil amacımız. Nasıl düşünebiliriz, nasıl mutlu olabiliriz, nasıl farkındalıklarımızı geliştirebiliriz? Bu teknolojik çağda daha sakin, daha ahlaklı ve daha anlayışlı bakış açıları geliştirmeyi amaçladık. Böylece bunlara uygun çalışmalar tasarlandı ve bu çalışmalara farklı disiplinlerden birçok hocamız eşlik etti. Yapılan bu proje, çocuklara umarım faydalı olmuştur.” Etkinlik kapsamında öğrenciler atölye çalışmaları sırasında kavramlar üzerinden gerçekleştirdikleri drama çalışmalarını sergiledi. Etkinliğin sonunda projede görev alan öğretim üyelerine ve projeye katılan öğrencilere sertifikaları takdim edildi.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.