TOZ PASPASI İMALATIYLA ŞEHİR DIŞINA AÇILDI
492 okunma

TOZ PASPASI İMALATIYLA ŞEHİR DIŞINA AÇILDI

Atık çuvallardan üretilen toz paspası imalatı yapan Mehmet Kavak, hem geri dönüşüme katkı sağlıyor hem de tüm esnaflara temizlik maddesi olarak toz alıcı toz püskülü üretiyor. Şehir dışından da siparişlerin olduğunu ifade eden Kavak, elimizden geldiğince yetişmeye çalıştığını söyledi.

ABONE OL
07/03/2022 11:23
TOZ PASPASI İMALATIYLA ŞEHİR DIŞINA AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 yıl önce toz püskülü üretmeye başlayan 58 yaşındaki Mehmet Kavak, emekli olduktan sonra bu işe merak sardığını belirterek şimdi imalatçı olduğunu söyledi. Tüm Türkiye’ye toz püskülü gönderen Kavak, kullanılmayan atık çuvalları toplayarak toz püskülü imalatı yaptığını dile getiren Kavak, “ Eskiden bu toz püskülleri bezden oluyordu. Biz çuval püsküllerinden yapmaya başladık. Türkiye’de diğer illere de gönderiyoruz” dedi.


Geri dönüşüme büyük katkı sağladıklarını ifade eden Kavak, “Çuval gibi naylon gibi plastikler doğada en geç çürüyen atıklar olarak biliniyor. Yıllarca doğada kirlilik yaratıyor. Hem biz bu doğa kirliliğinin önüne benim adımıza bir nebze olsun geçmiş oluyorum. Hem de ekmek paramızı buradan çıkarıyorum. Çuval gibi bu tür ürünler doğaya atmadan geri dönüşüme kazandırılabilir” dedi.
Toz püskülünün basit bir şey gibi göründüğünü ancak zahmetli bir iş olduğundan söz eden Kavak; “Hiçbir şey göründüğü gibi basit değildir. Toplanan çuvallar öncelikle temizleniyor ilaçlanıyor. Ardından tek tek yolunarak püskülleri çıkartılıyor. Püskül haline getirdikten sonra gürgen sap ile bütünleşiyor” dedi. Şehir dışınada gönderdiğini ifade eden Kavak; “Aydın, Afyon, Uşak, Muğla gibi illerden de talepler oluyor. Oralara da yaptığımız ürünlerden gönderiyoruz” dedi.


Editör: Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.