TOPRAKSIZ SERADA HASAT HEYECANI BAŞLIYOR
384 okunma

TOPRAKSIZ SERADA HASAT HEYECANI BAŞLIYOR

Buldan ilçesinde ileri teknolojiyle topraksız tarım yapılan seralarda 2022-2023 sezonu ilk domates hasadı heyecanı yaşanmaya başladı. Ağustos ayında seralara dikimi yapılan domateslerden ilk hasat kasım ayı ortasında yapılacak. Seralarda hasadın dokuz ay boyunca devam edeceğini anlatan Sera Ortaklarından Dr. İsa Dal, topraksız serada dekardan 30 ton hasat yapmayı planladıklarını söyledi.

ABONE OL
07/11/2022 20:30
TOPRAKSIZ SERADA HASAT HEYECANI BAŞLIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Buldan ilçesine bağlı, Yenicekent Mahallesinde jeotermal enerji ile ısıtılan topraksız modern seralarda 2022 – 2023 sezonu domates hasadı heyecanı yaşanıyor. Ağustos ayında dikimi yapılan domatesler de kasım ayı ortalarında hasat yapılacak. Topraksız serada dokuz ay boyunca domates hasadı yapılacak. Bölgede jeotermal enerjiyle ısıtılan ileri teknolojiyle kurulan 17.5 dönümlük modern serada 2009 yılından bu yana kokteyl ve diamantino cinsi domates üretimi yaptıklarını anlatan Sera Ortaklarından Dr. İsa Dal, “17,5 dönümlük kapalı alana sahip jeotermal enerji ile ısıtılan modern seramızda 2009 yılından bu yana topraksız tarım yapılıyor. Yılın yaklaşık dokuz ayı domates üretimi yaptığı modern topraksız seralarında tarımla teknolojiyi de buluşturduk. Ürünler yüksek teknolojili ile donatılmış serada yetiştiriliyor. Topraksız serada, bilgisayar destekli otomatik iklimlendirme, sulama, fan ve gübreleme sistemi bulunuyor. Jeotermal serada, kokteyl ve diamantino cinsi iki çeşit domates üretimi yapılıyor. Domateslerle birlikte topraklı üretim yapılan yaklaşık 2.5 dönümlük ayrı bir sera dada, dolmalık biber, sivri biber ve köy biberi olmak üzere üç çeşit biber üretimi yapılmaktadır. Topraksız tarım seracılıkta tercih edilen bir yöntem. Topraksız tarımda bitkiler besin ihtiyacını su ve havadan karşılar. Toprakta yetişen ürünlerin ise, gereken besin ve suyu bulabilmek için fazla enerji sarf ederek köklerini geniş bir alana yaymak zorunda kalır. Topraksız tarımda bitkinin ihtiyacı olan gerekli besin malzemeleri doğru oranda ve doğru zamanda doğrudan köke iletilir” Dedi.

DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYOR

Topraksız serada üretilen domateslerin birçok ülkeye ihraç edildiğini, aynı zamanda çevre illerdeki haller yardımıyla iç piyasaya da gönderildiğine dikkat çeken Sera Ortaklarından Osman Özdemir ise, “Jeotermal enerjiyle ısıtılan topraksız seramızda ürettiğimiz domatesleri dünyanın birçok ülkesine ihraç ederken, başta Denizli olmak üzere, İzmir ve Manisa’daki sebze meyve halleri aracılığıyla iç piyasada gönül rahatlığıyla gönderiyoruz. Üretimimizin hiçbir aşamasında kesinlikle hormon ve benzeri sentetik ürünlerle zirai ilaç kullanmıyoruz. İleri teknolojiyle topraksız seralarımızda ürettiğimiz biber ve domatesleri güvenle tüketebilirsiniz.  Seramızdan kasım ayı ortalarında başlayacak domates hasadı dokuz ay boyunca devam edecek” dedi. HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.