TİCARET BORSASI KURBAN PAZARI HAREKETLENDİ
75 okunma

TİCARET BORSASI KURBAN PAZARI HAREKETLENDİ

Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hareketlendi. Sıkı pazarlıkların yapıldığı pazarda Kurban Bayramı döneminde bin 100 büyükbaş ve 30 bin küçükbaş hayvan girişi bekleniyor.

ABONE OL
11/06/2024 16:07
TİCARET BORSASI KURBAN PAZARI HAREKETLENDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

65 bin metrekare alana kurulu, 27 bin 500 metrekare kapalı alanın yanında 5 bin metrekare açık otoparka sahip Denizli Ticaret Borsası Hayvan Pazarı, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla hareketlenmeye başladı. Büyükbaş ve küçükbaş üreticileri, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden Denizli’ye gelerek, kendilerine ayrılan yerlerde müşterileri beklemeye başladı. Hayvanlar, hastalıklara karşı pazardaki personeller tarafından ilaçlanırken, veterinerlerin kontrolünde pazara giriş yapıyor. Pazara giren hayvanların satılma oranıyla dikkat çeken Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı’nda 2023 yılında 28 bin 11 küçükbaş, 1053 büyükbaş hayvan girişi oldu. Küçükbaş hayvan satılan oranı yüzde 80, büyükbaş hayvan satılan oranı yüzde 94 oranında gerçekleşti. 2024 yılında 11 Haziran 2024 tarihi itibariyle 674 küçükbaş padoğundan 577 padok kullanıma sunulmuştur. Küçükbaş padok doluluk oranı yüzde 86. 267 büyükbaş padoğundan ise 137 padok kullanıma sunuldu. Büyükbaş padok doluluk oranı ise yüzde 51.

2024 YILI PAZARA GELİŞİ BEKLENEN HAYVAN SAYILARI

Denizli Ticaret Borsası Kurban Pazarı’na 11 Haziran 2024 tarihi itibariyle Düve 496 ve Dana 427 adet olmak üzere toplamda 923 adet büyükbaş hayvan girişi bekleniyor. Keçi bin 980 ve Koyun 27 bin 378 adet olmak üzere toplamda 29 bin 358 adet küçükbaş hayvan girişi bekleniyor.

“VATANDAŞIMIZ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE PAZARA GELEBİLİR”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda bulunan Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili; “Bünyemizde yer alan Kurban Pazarı ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Yönetim ve Meclis üyelerimizle her yıl bayram sonrası eksiklerimizi konuşup, değerlendirip çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Amacımız vatandaşımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde kurban alışverişini yapması. Aynı şekilde satıcıyı doğru şekilde hijyenik ortamda müşteriyle buluşturmak ana hedefimiz. Biz alıcıyla satıcıyı karşı karşıya getiriyoruz. Vatandaşımız güvenli bir şekilde pazara gelebilir. Biz hayvan buraya gelmeden işlemlere başlıyoruz. Veteriner arkadaşlarımızın kontrolünden geçiyor. Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden personeller pazarda görev alıyor” dedi.

“YÜZDE 90’LARIN ÜZERİNDE BİR ORANI YAKALADIK”

Pazardaki padok doluluk oranını değerlendiren Başkan Tefenlili; “Satıcılarımız birçok ilden geliyor. 15 yıldır gelen satıcılarımız mevcut. Burası güvenli ve hijyenik bir pazar olması dolayısıyla bizi tercih ediyorlar. Aynı zamanda getirilen hayvanların satılma oranı dikkate değer. Yüzde 90’ların üzerinde bir oranı yakaladık. Vatandaşımızda gönül rahatlığıyla kurbanını alıyor. Tüm vatandaşlarımızı pazara davet ediyorum” ifadelerini kullandı. Abdullah GÖNÜLTAŞ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.