Total Banner
TER SORUNUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?
239 okunma

TER SORUNUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

Aşırı terleme kişinin gündelik yaşantısını etkileyen ve sosyalleşmesini engelleyen bir sağlık sorunu. Özellikle içinde bulunduğumuz kavurucu yaz günlerinin ise kabusu diyebiliriz. Uzman Dr. Makbule Dündar, bu sorunu cerrahi müdahalelerin dışında günlük davranışlarımıza yansıtarak çözebileceğimizi söylüyor ve devam ediyor: “Öncelikle suya ve sabuna dokunulmalı. Her gün düzenli banyo yapılmalı. Temiz kıyafetler giyinmeli” dedi.

ABONE OL
24/08/2022 12:17
TER SORUNUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güzel bir yaz akşamı… Bütün gün dostlarınızla keyifli saatler geçirdiniz, akşam da bir arkadaşınızın evinde yemeğe davetlisiniz. Duşunuzu alıp hazırlanmaya başladınız. Saçlarınızı, makyajınızı yaptınız ve elbisenizi giydiniz. Duştan çıkalı daha 20 dakika olmasına rağmen deyim yerindeyse ‘kan ter’ içinde kaldınız… Bu durumu yaşamayanımız yoktur.  Doğal bir sağlık olayı olsa bile terlemek hiçbirimizin hoşuna gitmiyor. Islaklık hissinin yanı sıra nemli bölgede üreyen bakterilerin oluşturduğu koku da herkesin kabusu oluyor. Botox gibi tıbbi bir müdahalede bulunmadan terleme problemini engellemek zor ama kokuyu önlemenin basit yöntemleri kişisel davranışlarımıza bağlı.

NORMAL BİR VÜCUT FONKSİYONU

Terleme; vücudun ısı dengesini kurmayı sağlayan normal bir vücut fonksiyonu olduğunu ve vücudumuzda gelişen bazı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, “Egzersiz, heyecan, stres, fiziksel olarak yorgunluk, aşırı baharat tüketimi gibi durumlarda terleme miktarında artma görülebildiği gibi sıcak havalarda vücut ısı artışını düzenlemek için de terlemede artış görülür” diyor.

HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Özellikle baharatlı yiyecekler, bazı ilaçlar, kişinin derisindeki konakçı bakteriler terin kokusunu etkileyebilir. Yine birtakım metabolik ve hormonal hastalıklar da terin miktarını ve kokusunu etkilediğine değinen Makbule Dündar,  şunları anlatıyor: “İnsan vücudunun fizyolojik bir fonksiyonu olan terleme, bazı kişilerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. ‘Hiperhidrozis’ adı verilen hastalıkta; herhangi bir aktivite olmaksızın, hava sıcaklığından bağımsız olarak vücudun özellikle el, koltuk altı, ayaklar gibi belli bölgelerinde aşırı miktarda terleme görülür. Hiperhidroz, genetik yatkınlık sonucu olabileceği gibi psikolojik faktörler, menapoz, guatr, hipertiroidi, diabet, obezite gibi pek çok hastalığın da belirtisi olabilir.”

SU VE SABUNA DOKUNUN

Öte yandan yapılan birçok bilimsel çalışma, deodorant ve roll-on kullanımının zararlardan bahsediyor Makbule Dündar, bu ürünlerin verdiği zararlar hakkında henüz kesin kanıt olmasa da vücut temizliğimiz için en iyi seçeneğin sabun ve su olduğunu söylüyor.

5 ADIMDA TER KOKUSUNDAN KURTULMA YÖNTEMLERİ

Her gün düzenli banyo alışkanlığı. Günlük deodorant kullanımı. Terleme önleyici medikal kremleri akşam kullanmak. Temiz kıyafet kullanımı. Botoks tedavisi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.