TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜLER!
1031 okunma

TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜLER!

Denizli Ayakkabıcılar sitesi esnafları, sitede çok az sayıda üretici kaldığını ifade ederek, çalışanların çoğunun emekli olduğunu, esnafların teknolojiye yenik düştüğünü belirterek, ilerleyen yıllarda çarşıda imalatçının kalmayacağını ifade ettiler.

ABONE OL
11/04/2022 15:04
TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞTÜLER!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayakkabıcılar Sitesi, teknolojiye yenik düştü. Sitede 7-8 esnafın kaldığından söz eden esnaflar, burada bulunan esnafların çoğunun emekli olduğunu dile getirdi. Geçmişte Denizli’nin ayakkabı imalatının merkezi olan Ayakkabıcılar sitesinde ayakkabıcılıkla uğraşan esnaf sayısı her geçen gün düşerken, site esnafları teknolojiye ayak uyduramadıklarını ifade ederek kapanan dükkanların yerinin dolmadığını ifade ettiler. Teknolojiye ayak uyduramayan esnaflar mesleklerinin bitme noktasına geldiğini dikkat çeken Esnaflar; “Burada 7-8 esnaf kalmış durumdayız. Burada çalışanlar iş bulduğu anda bırakacaklarını düşünüyorum. Çalışanlar zaten burada emekli. Gençler zaten yok. Bu işte çalışacak eleman bulunamıyor. Genelde burada sayacı, ayakkabı tamircisi ve imalatçılar var. Malzeme maliyetlerinin yükselmesinden dolayı ayakkabı fiyatları da artmış durumda. Ayakkabı fiyatları artmasına rağmen işçilik fiyatları buna oranla artış göstermedi. İnsanlar artık bu işte çalışmak istemiyor.”


Esnaflar, çırak yetiştirilemediği için bu sektörü ayakta tutacak kimsenin kalmadığını dile getirerek; “Esnaflarımız çağa ayak uyduramadı. Emekli olan esnafların çoğu da dükkanlarını kapattı. Şu anda burada birkaç esnaf var. Onlarda kapatırsa burada esnaf kalmayacak. Çarşı son zamanlarını yaşıyor. Bu çarşı son yıllarda yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerden dolayı iyice boşaldı. Ayrıca ekonomik sıkıntılarda bunda etkili oldu. İş yerleri bir bir kapandı. Esnafların imkanları olmadığı için kendilerini yenileyemedi. Esnafların borcu var. El yapımı ayakkabı imalatı kaybolmaya yüz tuttu” dedi.

Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ-ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.