TEKDEN HASTANESİ’NDEN PERSONELİNE SEMİNER
419 okunma

TEKDEN HASTANESİ’NDEN PERSONELİNE SEMİNER

Özel Denizli Tekden Hastanesi, 1-7 Nisan Kanser haftası kapsamında erken teşhisin önemine vurgu yapma adına çeşitli etkinliklere yer verdi. Bu etkinlikler kapsamında sosyal medya üzerinden en sık rastlanan kanser türleri ile ilgili doktorlardan bilgilendirme videoları paylaşan Tekden Hastanesi, poliklinik kapılarına da “Kansere karşı güçlüyüz, Hayata umutla sımsıkı bağlan” yazıları astı. Bunun yanında doktorlar tarafından erken teşhise vurgu yapma amaçlı sık rastlanan kanser türleri ile ilgili hizmet içi eğitimler verildi.

ABONE OL
11/04/2022 10:25
TEKDEN HASTANESİ’NDEN PERSONELİNE SEMİNER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan hizmet içi eğitim kapsamında Üroloji uzmanlarından Op. Dr. Akın Avcı, ürolojik kanserlerle ilgili verdiği eğitimde erken teşhisin önemine vurgu yaparak basit diye önemsemediğimiz bazı şikayetlerin mutlaka uzmana sorulması konusunda uyarılarda bulundu. Tekden Hastanesi Üroloji doktoru, “ Erkeklerde en sık rastlanan kanser türü prostat kanseridir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki erkeklerin bir kısmında prostat kanseri görülebilir. Bunun dışında mesane kanseri ve testis kanseri de ürolojik kanserler arasında yer alır. Amacımız kanserle mücadelede erken teşhis sayısını arttırmak ve yaşam kalitesinin daha iyi olması adına kansere yakalanan hastaların tedavisinde başarıya ulaşmaktır. Bunun için düzenli doktor kontrolleri, spor, düzenli beslenme, kilo kontrolünü sağlamak ve sigaradan uzak durmak gibi yaşamımızda yapacağımız bazı değişikliklerle kanserden korunmamız mümkün. Özellikle kanser hastalıklarında erken teşhiste tedavi başarı oranı artmaktadır. Bundan dolayı en ufak belirtilerde uzmana başvurmaktan çekinmeyin ” dedi.


“MEME KANSERI TEŞHISINDE ELLE MUAYENE ÇOK ÖNEMLI”


Personele verilen hizmet içi eğitimde meme kanserinden nasıl korunmamız gerektiği ile ilgili bilgiler veren Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Sami Cebelli, “Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Her 8 kadından 1’inde meme kanseri görülme riski bulunmaktadır. Erken teşhis ile ilgili toplumun bilinçlenmesi oldukça önemlidir. Personele verdiğimiz eğitimde elle muayene nasıl yapılmalıdır, kaç yaşından sonra mamogafi çektirmeliyiz, kontrollerimizi ne sıklıkla yapmalıyız gibi konulardan bahsettik. Personelin sorularını cevaplandırdık. Hayatımızda ne gibi değişiklikler yaparsak kanser riskini en aza indirebiliriz gibi konularda bilgilendirmeler yaptık. Yeri gelmişken buradan da bahsedelim. Dengeli beslenme, ideal kiloya ulaşma, sigara kullanmama, fazla alkol tüketmeme ve düzenli egzersiz yapma gibi faaliyetler meme kanserinden koruduğu gibi birçok kanser türünden de korunmaya yardımcı olabilecek faktörlerdir. Kanser haftaları ile ilgili etkinlik yapılmasının amacı erken teşhis konusunda farkındalığı arttırmaktır. Biz de bu sebeple hastane olarak çeşitli etkinliklerle erken teşhisin önemine vurgu yapmak istedik. ” diye konuştu.

Editör: Sevilay KAYAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.