Total Banner
TARIM KENT ÇAL PROJESİ MEYVESİNİ VERDİ
604 okunma

TARIM KENT ÇAL PROJESİ MEYVESİNİ VERDİ

Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan Çal’daki üretim skalası hakkında bilgilendirme yaparak 2014 yılında ‘Tarım Kenti Çal’ projesi ile yola çıktıklarını ifade ederek, pek çok sayıda ürün denediklerini bu projenin meyve vermeye başladığını söyledi.

ABONE OL
07/09/2022 14:09
TARIM KENT ÇAL PROJESİ MEYVESİNİ VERDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımsal ürün hasatlarını yapıldığı, kar zarar oranlarının çıktığı, insanların yüzlerinin güldüğü ya da gülmediği zaman dilimi içerisinde olduklarını ifade eden Çal Belediye Başkanı Akcan, “Benim ilçem gelirinin neredeyse tamamını tarım ve hayvancılıktan sağlayan, üreten, ürettiğinden azını tüketen bir ilçedir. Çal denince akla üzüm gelir ama yanında ay çekirdeği, mısır, pancar, kekik, bamya, anason dahil her türlü ürününü üretildiği bir ilçedir. 2021 yılında sadece şaraptan ödenen özel tüketim vergisi 600 milyon TL’dir ve Türkiye ekonomisine katkıdır. Travertenlerin yüzde 75-80’i Çal’da çıkmaktadır. 2014 yılında ‘Tarım Kenti Çal’ projesi ile yola çıkmıştık. Çok sayıda ürünler denedik. Başarılı olduklarımız, olmadıklarımız oldu. Pandemi döneminde bunun önemi çok anlaşıldı. Biz çiftçimizin cebinden para çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Hayvan üreticilerine hayvan pazarından tutun, mezbahanesine kadar destek veriyoruz. Türkiye kekiğinin yüzde 80’ni Denizli’den bunun yüzde 30’u Çal’dan üretiliyor. Bugün kekik fiyatları 30-31 TL ile başladı şuanda düştü 25-26 TL bandında alıcı buluyor. Bu fiyatların düşük olduğunu düşünüyoruz. Fiyatların 35-40 TL arasında olmalıdır. Ay çekirdeğinde ve mısırda durum iyi, arpa ve buğday fiyatlarında beklentinin üzerinde fiyat var. “dedi.

ÜZÜM FİYATLARI ELEŞTİRİSİ

Üzüm fiyatları hakkında açıklamada bulunan Akcan; “Üzüm için çiftçimizin birlik oluşturması için hareket ettik. Memnun olan olmayan oldu. 2019’da kantarları kapatarak fiyatlar belirlenmeden üzüm alımı olmayacağını söyledik. Bundan sonra her sezon fiyatlar açıklandı. Geçen sene Çal Garası 3.5 TL açıklandı. Fiyatlar daha sonra 3,75 ve 4 TL olarak belirlendi. Bazı siyasi parti temsilcileri karşı çıktılar. Bizi suçladılar fiyatların daha yüksek olabileceğini söylediler. Bunun üzerine bu sene müdahil olmadık. Çal Garası 10,5 Sultaniye ise 8 TL’den belirlendi. Bu fiyatı bizim duyurmamızı söylediler ve muhtarları bilgilendirdik. Bu fiyatlar bizi üzdü. Sultaniye 10 TL, Çal Garası 15,5 TL olmalıydı. Yerel firmalar döküm fiyatını 6 TL’ye indirdiler. Yani o açıklama yapan siyasiler söylediği rakamların arkasında durmadı. “diye konuştu. Nurşah SANCAK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.