TARİHİ KILIÇLARA İLGİ BÜYÜK
2088 okunma

TARİHİ KILIÇLARA İLGİ BÜYÜK

Kılıç imalatı yapan Abdurrahman Aşçı, tarihi dizilerden dolayı kılıca olan ilginin arttığını ifade ederek, en çok tercih edilen yatağan kılıcının yanı sıra Hz. Ali’nin kılıcı olarak bilinen Zülfikar kılıcı olduğunu söyledi.

ABONE OL
10/01/2022 16:29
TARİHİ KILIÇLARA İLGİ BÜYÜK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Televizyonda yayınlanan diziler hayatı etkilemeye devam ederken, vatandaşın en çok tercih ettiği kılıçlar, Yatağan kılıcının yanı sıra Hz. Ali’nin kılıcı Zilfikar ve diğer tarihi tarihi kılıçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Ali’nin kılıcı olarak bilinen Zülfikar Kılıcının rol içinde kullanılması o kılıca olan ilgiyi arttırdı. Yatağanlı Kılıç ustası Abdurrahman Aşçı ayda 20’ye yakın kılıç yaptığını ifade ederek, dizilerin olumlu etkilerini gördüklerini söyledi. Aşçı şöyle konuştu; “Televizyonlarda yayınlanan diziler bizleri oldukça memnun etti. Zülfikar kılıcı için siparişler geliyor. Yurdun dört bir yanına kılıç gönderiyoruz. Dizilerde kullanılan aksesuarlar insanları etkilemektedir. Zülfikar kılıcı Hz. Ali’ye ait olduğu bilinen bir kılıçtır. 90 cm boyutunda üzerinde ‘ Ali gibi yiğit Zülfikar’dan keskin kılıç yoktur’ yazısı Arapça olarak bulunuyor. Diğer kılıçlara göre yapımı zor. Çünkü ucunda çatal olması zorlaştırıyor. 2-3 günde bir kılıcı yapıyoruz” diye konuştu.


ZÜLFİKAR KILICININ ÖZELLİKLERİ


İslâm peygamberi Muhammed’in damadı, amcasının oğlu ve Dört Büyük Halife’den biri olan Ali’nin çatal şeklinde iki başlı kılıcının adıdır. Kelime anlamı olarak, “sahip” anlamındaki “zû” ile “omurga,boğum” anlamına gelen “fekār” kelimelerinden oluşan zülfekār, Türkçeye zülfikar şeklinde geçmiştir. Bedir Muharebesi sonrasında, yedi karış uzunluğunda ve bir karış kalınlığında olan kılıç savaş ganimeti olarak İslâm peygamberi Muhammed’ e geçmiş ve kendisi kılıcı Ali’ ye verene kadar kullanmıştır. Merzûk es-Sakīl adında bir usta tarafından yapıldığı rivayet edilen kılıç, genel kabule göre Bedir’de öldürülen Âs b. Münebbih’e aittir. Kılıcın Ali’ ye ne zaman verildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte genel olarak Uhud Muharebesi’nde verildiği kabul edilmektedir.


Editör : Abdullah GÖNÜLTAŞ / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.