SOROPTİMİST KADINLARDAN KİTAP ETKİNLİĞİ
901 okunma

SOROPTİMİST KADINLARDAN KİTAP ETKİNLİĞİ

Denizli Soroptimist Kulübü her yıl olduğu gibi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamayı ihmal etmedi. Dernek üyeleri, Candoğan Parkı önünde toplanarak vatandaşlara kadın yazarlara ait kitaplarla birlikte Nutuk hediye etti. Düzenlenen bu etkinlikle dernek, kadın yazarları destekleyip kadınların okuması için de fırsat oluşturulmaya çalıştı.

ABONE OL
09/03/2022 16:44
SOROPTİMİST KADINLARDAN KİTAP ETKİNLİĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Denizli Soroptimist Kulübü 2021-2023 Dönem Başkanı Huriye Demirhan düzenlenen etkinlikte SOROPTİMİST kelimesinin manasını açıklayarak tanımını yaptı. Başkan Huriye Demirhan: “ Soroptimist, Latince ‘sorore’ ve ‘optima’ sözcüklerinden oluşur ve “en iyiyi amaçlayan kadınlar” anlamına gelmektedir. Bu dernekteki ve bugün bu etkinliğe katılım sağlayan bütün kadınlar en iyiyi amaçlayan kadınlardır. ”dedi.


“AMAÇ KIZ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNİ BURSLARLA DESTEKLEMEK”


Denizli Soroptimist Kulübünün amaç ve hedeflerine değinen Huriye Demirhan: “Bu kulübün asıl amaç ve hedefi iş ve meslek kadınlarını bir araya getirerek bilinçlenme, bilinçlendirme sağlamak. Hatta eylem yoluyla seslerini duyurarak toplumun kalkınmasına katkıda bulunmaktır. 2012 yılında bölgesel ekonomik ve kültürel kalkınma amacı ile kurulan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonunun (GESİFED) kurucu üyesidir derneğimiz. Bu bağlamda ilimizin kalkınması sürecinde cinsiyet eşitliğinin görünürlüğüne katkı sağlamak da başka bir işlevselliğimizdir. Özellikle kadınların ve çocukların temel haklarının eşitlik esasına göre korunmasına, sosyal statülerinin yükseltilmesine ve toplumsal barışın korunmasına yöneliktir. Derneğimizin üye olduğu ağlar, toplumda kadının statüsünün yükselmesi, cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığın görünürlüğünün sağlanması ve mücadelede önemli güçtür. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dünyayı Turuncuya Boya aktivizm eylemleri geniş kitlelere ulaşan hak temelli değişim ve farkındalık sağlayan çalışmalarda bulunmak da derneğimizin görevleri arasında. En önemli amaçlarımızdan biri de kız öğrencilerin eğitimini burslarla desteklemektir.” şeklinde açıklamada bulundu.


DENİZLİ SOROPTİMİST KULÜBÜNÜN PROJELERİ


Dernek kuruluşundan bu yana topluma katma değeri büyük, kadının sosyal statüsünün yükseltilmesine, toplumsal barışın korunmasına ve istihdama yönelik kamu, özel sektör ve STK’larla birlikte büyük bütçeli çok önemli projeler hayata geçirdi. Bu projelerin bazıları şöyledir: Buldan El Sanatları Merkezi’nin (BELSAM) kurulması (1999), Denizli Yetiştirme Yurdundaki çocukların eğitim ve sosyal gelişimlerinde kullanmaları için çok adetli bir bilgisayar laboratuvarı kurulması (2000), Kadın Sığınma Evinin kurulmasında öncülük edilmesi (2001) , Yetişkin Eğitimi ve Toplam Kalite Yönetimi Sempozyum (2005), Laodikeia’nın tanıtımına yönelik düzenlenen defile (2006), Denizli STK’ları Gelişme Platformunun kurulmasında öncülük edilmesi (2006), ‘Toplum Duysun, Şiddet Son Bulsun’ konulu AB Hibe Projesi (2008), Denizli Sanayi Odası’nın “Denizli Tekstilinde Kadının Adı Var” AB Hibe Projesinde ortaklık (2008-2009), “Bir Avuç Tohumdur Çocuklar Geleceğimizde” başlıklı AB Hibe Projesi (2011), Sekreterlik ve Büro yönetimi asistanı yetiştirilmesi projesi (2011), Buldan Kadın Sanat Festivalinin düzenlenmesi (2018), Bozkurt Kadın Girişimci Kooperatifinin kurulma aşamasına destek verilmesi amacıyla düzenlenen ‘Kadınlar Üretiyor’ Projesi (2021), ‘Şiddete Karşı Dünyayı Turuncuya Boya’ eylemleri (2016 yılından bu yana devam etmektedir). Ayrıca, 30 Eylül – 2 Ekim 2022 tarihinde ‘Buldan’da Sanat Var Uluslararası Kadın Sanat Festivali’ (2022 Ekim) düzenlenmesi için hazırlıklar hala devam etmektedir.


Editör: Fatma HAYTAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.