Total Banner
“SINAV İPTAL EDİLMELİ”
259 okunma

“SINAV İPTAL EDİLMELİ”

Türk Eğitim Sen (TES) Denizli Şube Başkanı Emre Erdoğan, Eğitim çalışanlarının her gün artan ve adeta bir dağ gibi omuzlarına binen yüklerden kurtarılmasını istediklerini söyledi. Erdoğan; “Öğretmenlik meslek Kanununda yer alan sınava dayalı kariyer basamakları kararı ile ile mesleğimizin itibarı için Sizlerden beklentimiz Ekim ayında Yüce Meclis çalışmaya başladığında sınavın iptal edilmeli” dedi.

ABONE OL
29/09/2022 14:06
“SINAV İPTAL EDİLMELİ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sendika Üyeleriyle birlikte Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler meydanında basın açıklaması yapan Erdoğan, “Bunun için öncelikle ilimize özel son altı aylık dönemde yüzde 500 kar açıklayan bankacılık sektörünün eğitim çalışanlarının yanında yer alarak çalışanların promosyon anlaşmalarını güncellemesi acil beklentimizdir. Bu kapsamda atılmış olan adımların çalışanların geçim sıkıntılarına bir nefes de olsa olumlu olarak sonuçlandırılması hem sorumlu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden hem de bankalardan en önemli beklentimizdir. Diğer yandan yıllardır üzerinde ısrarla durduğumuz öğretmenlere eylül ayında ödenmekte olan yaygınlaştırılarak bütün eğitim çalışanlarına ödenmesi yanında son dönemde adeta devede kulak misali çok düşük bir miktarda kalmış olan eğitim öğretim hazırlık ödeneğinin reel olarak gerçekçi bir artışla bir maaş tutarına çıkartılması olmazsa olmazlarımızdandır. Yıllardır kamuda ve özellikle eğitim çalışanları, atama türlerinde kadrolu sözleşmeli ayrımı kanayan bir yaradır. Bu yaranın tedavisini tek bir yöntemi vardır o da bütün atamaların kadrolu çalışan olarak istihdam edilmesidir. Bir eğitim kurumunda bir üniversitenin eğitim fakültesinin aynı bölümünden mezun olup aynı işi yaptığı halde kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmen, usta öretici gibi farklı ünvanlarda istihdam ediliyor olması öğretmenlik mesleğinin itibarını ortadan kaldıran bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir. Öğretmenlerimiz için 2022 yılının en önemli gelişmelerinden biri elbette Öğretmenlik Meslek Kanunun TBMM’den geçerek yasalaşmış olmasıdır. Söz konusu yasa başından beri belirttiğimiz üzere beklentileri karşılamaktan çok öte kamuoyunun da yakından bildiği üzere öğretmene verilmesi planlanan kariyer basamağı ünvanı ve buna bağlı ödenek miktarına sıkıştırılmış ve bu ödeneğin de sınava endekslenmiş olmasından öte bir anlam taşımamıştır” dedi.

“SINAV İPTAL EDİLMELİ”

On yılını tamamlayan öğretmenlere uzmanlık, 20 yılını tamamlayan öğretmenlere Başöğretmenlik ünvanının verilmesini isteyen Erdoğan, “ Sayın Bakan her fırsatta yapılacak olan bu sınava şartları tutan öğretmelerin yüzde 98’inin müracaat ettiğinden ve hazırlanan eğitimleri de tamamladığından bahisle sınava öğretmenlerin itiraz etmediğini söylemektedir. Biz de bugün sayın bakana şu soruları sormak istiyoruz: Öğretmenler bugünkü ekonomik şartlarda sınava başvurmasın da ne yapsın? Bugün öğretmenler büyük şehirler başta olmak üzere üniversitelerde okutmakta oldukları çocuklarının yurt paralarını, ev kiralarını ödeyebilmek için bu sınava girmesin de ne yapsın? Çok değil daha iki sene önce bile emekli olduğunda ikramiyesiyle emekliğinde başını sokacağı orta düzey altı bir konutu alabilen öğretmen bugün ne yazık ki almak istediği bir konutun fiyatını ¼’ni bile alamayan öğretmen sınava girmesin de ne yapsın? Dememiz odur ki öğretmene vereceğiniz her ödeme için her defasında sınava mı girelim? Yıllarımızı verdiğimiz mesleğimizin çeşitli kademelerinde kaç defa sınava girdik yetmedi mi? Sayın bakan öğretmenler artık hiçbir sınava girmeden mesleğin onuruna ve itibarına yakışır bir maaşla mesleğini icra etmek istemektedir. Buradan Türk Milletinin iradesinin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de seslenmek istiyoruz. TBMM’nin saygın üyeleri çıkardığınız Öğretmenlik meslek Kanununda yer alan sınava dayalı kariyer basamakları kararınız ile mesleğimizin itibarı için Sizlerden beklentimiz Ekim ayında Yüce Meclis çalışmaya başladığında sınavın iptal edilerek 10 yılını tamamlayan öğretmenlerimize uzmanlık 20 yılını tamamlayan öğretmenlerimize Başöğretmenlik  ünvanınımızı versinler ki biz de onları yine mesleğimizin şefkat duygusuyla kucaklamaya devam edelim” diye konuştu. Durdu KARADEMİR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.