SERVERGAZİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ İYİLİKTE YARIŞIYOR
432 okunma

SERVERGAZİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ İYİLİKTE YARIŞIYOR

Deniz Feneri Derneği'nin başlatmış olduğu "Okullar İyilikte Yarışıyor" projesi Denizli'de Servergazi Anadolu İmam Hatip Lisesinde hayata geçiriliyor.

ABONE OL
06/05/2022 12:45
SERVERGAZİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ İYİLİKTE YARIŞIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Deniz Feneri tarafından Servergazi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine verilen teorik bilgilerin hayata da geçmesini sağlamak için beş ayrı dalda yarışmaya katılmak için öğrenciler çalışmalarını hızlandırmış durumda. Bu çalışmalarla derslerde de anlatıldığı üzere Kur’an, okuyanlara doğru yolu ve insanlara “iyi insan” olmanın yolunu göstermiştir. İyi insanın en önemli özelliği ise iyilik yapabilmesidir. “Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz şüphesiz Allah onu bilir.” (Al-i İmran,92) Sahabe için Kur’an ayetleri okunup geçilecek metinler değil, yaşanacak emirlerdi ve öyle de yaptılar. Şimdi sıra bizde. Aslında ilk iyilik yarışmasını Peygamberimiz (sav) başlattı ve insanları iyilik yapmaya teşvik etti.

Mekke’den Medine’ye hicret esnasında Kuba’da yaptığı ilk hitapta; “Ey insanlar, kendiniz için önden iyi ameller gönderin! Vallahi, pekâlâ biliyorsunuz ki biriniz ölüyor, sürüsünü çobansız bırakıyor. O halde yarım hurma ile de olsa kendisini cehennemden koruyabilecek olan bunu yapsın! Yarım hurma verecek imkânı yoksa bari hoş, tatlı sözle ateşten kendini korusun çünkü bir iyiliğe 10 katından, 700 katına kadar karşılık verilir. Selam, Allah’ın rahmeti ve bereketi size ve Allah’ın peygamberi üzerine olsun!” (Hayatü’s-Sahabe, 4/260, Gönüller Sultanı Hz. Muhammed’in (sav) Hayatı, s.175) Peygamberimiz (sav) iyilik devri ve iyilik yarışı başlattı, insanları iyiliğe ve hesap gününe hazırlanmaya davet etti, iyiliğin insanı cennete götüreceğini müjdeledi, o bir müjde ve hidayet peygamberidir.

Peygamberimizin yolundan giden Servergazi Anadolu İmam Hatip Lİsesi Öğretmen ve Öğrencileri de: Her hafta kendi aralarında topladıkları harçlıklarla bir ailenin mutfak ve Pazar giderini karşılamakta, böylece hem yardım etmeyi öğrenmekte ve hem de kendi haline şikayet etmemeyi, belki şükretmeyi öğrenmektedir. Yine her hafta ilimizin emekli olmuş ilim ve hayır sahibi insanları ziyaret ederek ellerini öpmekte, onlara hürmet ve sevgilerini göstermekte ve onların tecrübe ve nasihatlarını dinleyerek canlı olarak eğitim almaktadırlar. Yeni ve temiz kullanılmış elbise, oyuncak, ev eşyası toplayarak onları tespit ettikleri ailelere teslim etmekte, teslim edemediklerini ise yardım kuruluşlarına teslim ederek hem fazla eşyaları değerlendirmeyi, israf etmemeyi öğreniyorlar hem de kendi hallerine şükretmeyi kavrıyorlar. Yine bir grup öğretmen ve öğrencimiz gıda yardımı toplayarak tespit ettikleri aileleri ziyaret etmekte ve onlara gıda kolilerini teslim ederek onların yaşadıklarından sonuç çıkarmaktadır. Bir grup öğretmen ve öğrencimiz ise okudukları veya evlerinde ve çevrelerinden topladıkları kitapları toplayarak kenar mahallelerde bulunan okullarımızın kütüphanelerine hediye ederek onların okuma alışkanlıklarına katkıda bulunarak iyilik yarışmasına katılmaktadırlar. Böylece Servergazi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri hem güzel örnekler sunmakta hem de yaşayarak iyilikleri öğrenmekteler.”

iha

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.