SANAYİ ESNAFI EKONOMİK ÇIKMAZDA
1096 okunma

SANAYİ ESNAFI EKONOMİK ÇIKMAZDA

Horoz Gazetesi halkın ve esnafın nabzını tutmaya devam ediyor. Denizli Sanayi Bölgesinde esnafların nabzını tutarak sanayi esnafının sorunlarını dinledik. Esnaflar ekonomik olarak zor günler geçirdiklerini ifade ederek, ekonomik belirsizlik olduğunu ve sanayinin ekonomik çıkmazda olduğunu ifade ettiler.

ABONE OL
16/02/2022 16:24
SANAYİ ESNAFI EKONOMİK ÇIKMAZDA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ufuk KANDEMİR:

“İşletmemiz lastik ve Rot Balans üzerine hizmet veriyor. Şirketimiz 1985 yılında kurulmuştur. 4 kardeşin kurmuş olduğu bir şirkettir. Eskiden daha çok çalışıyorduk. Ekonomik şartlardan dolayı durumumuz kısıtlandı. Ekonomik zorluklar başladı. Bu sadece ülkemizde değil, bütün dünyada ekonomik kriz devam ediyor. Biz bunu en kısa sürece çaba göstererek atlatacağız. Bunun için bazı kısıtlamaları yapmamız lazım. Mutlaka faturalarımızda artış oldu yüzde 120 yüzde 125 artış herkesi zorluyor tabi. İşçiyi de patronu da zorladı. Satışlarımızda fiyata artışına gidildi ama lastik sektörü olarak bizim bazımızda Dolar ve Euro’nun düşmesiyle birlikte artış yaptığımız fiyatları geri çektik. Ama alışverişlerde bir hareketlilik olmadı herkes geri çekildi acaba daha da düşer mi diye herkeste bir düşünce oluşmaya başladı. Ekonomide bir belirsizlik var umarım en kısa zamanda bunu anlatırız” dedi.

Turan UÇARLI:

“Yaklaşık 25 senedir bu işi yapıyorum. Mesleğimiz yeni model araçların bakımı, sanruf tamiri, kapı kilidi, cam krikoları bunları yapıyoruz. 25 seneki ekonomi ile şu anki ekonomi çok farklı. Fiyat artışına gittik aldığımız bir ürünü tekrar aynı fiyata alamıyoruz. İşçilik üzerinde artış yapıyoruz. Aldığımız ürün yerinde olsa bi sorun yok ama aldığımız ürün yerinde durmadığı için ister istemez artışa gidiliyor. Tabi ki bu afaki bir rakam değil. Normal müşteriyi de memnun edecek şekilde, bizde kendimizden fedakarlık yaparak bir şekilde idare ediyoruz. Bazı müşteriler onaylıyor fiyatları, bazıları onaylamıyor bu herkesin bütçesine göre değişiyor. Giderlerimiz çok yüksek, kazanca göre baktığımız zaman baya bir yüksek. Cebimizde eskisi kadar para kalmıyor.”

Abdullah TATAR:

“1978 den beri nalbur sektörü içerisindeyim. Son dönemlerde elimizde olmayan sebeplerden fiyatlarda bizlerde artışa gittik. Faturalarda da bir artış var. Aslında bizim gibi satıcıların değilde önemli olan çalışanların durumu, sabit gelirliler, çalışanlarımın hepsine ben yüzde 50 zam yaptım ama yetmez bu önümüzdeki ay erir. Çalışanlara yazık.”

Sercan ÖZEN:

“İster istemez otomotiv sektörünü etkiledi. Biz bu sıkıntıları aşacağımıza tahmin ediyorum. Fakat diğer meslek kuruluşlarında personel çıkarılması çok oldu, biz bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Biz işletme olarak böyle birşeyin içerisine girmedik, işimizi çok iyi takip ederek. Biz bölgesel olarak çalışıyoruz. Aydın, Denizli ve Uşak bölgelerine hitap ediyoruz. Biz birazda dış illerimizden yaptığımız fatura kapak, revizyon bakımında para kazanıyoruz. Fakat Denizli merkezde olsak bu kadar personele hizmet verebilceğimizi zannetmiyorum.”

Ahmet IŞIK- Şevket IŞIK:

“Giderlerlerimiz eskisi gibi değil sürekli bir artış var. Türkiye’de bişey düşmüyor zaten. Elemanın giderleri oluyor. Döviz bazlı aldığımız için ürünleri bizlerde fiyatlarda artışa gidiyoruz. Son zamanlarda müşterilerden de tepki görmeye başladık birinci elden almaya çalışıyoruz. Müşteriye daha uyguna satmaya çalışıyoruz. Araya başka kişilerde girince fiyatta yüzde 20 artış oluyor. Fiyat dalgalanmalarında dolar yükseldi, düştü. Bizde aldığımız ürünleri zamlı olarak alıyoruz. Çünkü burda aldığımız ürünlerin çoğu dolar bazlı yabancı ithal mallar pahalı aldık pahalı sattık. Pahalı aldığımız zaman elimizde kalan ürünler oldu, ucuz satmak zorunda kaldık. Şimdi biraz daha duruldu, hani dalgalanmadan ziyade dolar sabit kalsa kaç para olursa olsun 11 ise 11 yükseliş ve artış olmadan devam etse o bile biraz daha rahatlatıyor. İnip çıkma olduğu zaman tüm sektörlerde bundan kötü sonuçlar elde ediyor. Aldığımızın fiyatına bakmadan fiyat veremiyoruz, bir malzemeyi her sattığımızda farklı fiyat veriyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

Editör: Kubilay Y. GERBOĞA / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.