SALİHA DEVRİŞOĞULLARI / ZEYTİN AĞAÇLARIMIZ
282 okunma

SALİHA DEVRİŞOĞULLARI / ZEYTİN AĞAÇLARIMIZ

ABONE OL
07/03/2022 10:53
SALİHA DEVRİŞOĞULLARI / ZEYTİN AĞAÇLARIMIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nisan, Mayıs ayları arasında yeşilimsi beyaz renkli çiçekler açan 5/15m. Yüksekliğinde çetin kış aylarında bile yapraklarını dökmeyen uzun ömürlü zeytin ağaçlarımızdan bahsetmek istiyorum. O gövdeleri çok dallı bilhassa öyle bir yan dalları vardır ki daha gelişmiş, gri renkli ve yer yer çatlamış kabuklu güze ağaçlarımız. Meyveleri önce yeşil renkli sonra siyah renge dönüşen bu ağaçlarımız 700 ve 2000 yıl kadar yaşayabilen güçlü olan ağaçlarımızdır.
Dünyada sofralarımızda yemeklik üretiminde ve tüketiminde Türkiye birinci sıradadır. Zeytin su, yağ, protein, fosfor, kükürt, kalsiyum, klor, demir, bakır A /C/E vitaminlerinden meydana gelmiştir. 100 gr zeytinde 224 kalori vardır.100 gr zeytin yağında 30 mg. E vitamini bulunmaktadır. Besleyici bir gıda olduğu gibi sağlığımızın korunmasında bile, safra kesesi hastalıklarında, sindirim organlarımızın normal çalışmasında, karaciğerimizi temizlemesinde, şişkinliklerin giderilmesinde, egzamanın tedavisinde, ağrı gidericinden tutun saçlarımızın dökülmesini önlemede bile daha birçok faydası olan güzel zeytin ağaçlarımızın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hatta yaprakları bile kaynatılarak içildiği zaman idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, şeker hastalıklarında, çocuklarımızın bez bağlamadan oluşan pişiklerinde bile kullanılır. Mide bağırsak hastalıklarında, kabızlıkta, el ve yüz çatlaklarımızın iyileşmesinde bile her zaman kullanılmaktadır. O kadar yüce bir ağaçtır ki o güzelim zeytin ağaçlarımız, Kuranı kerimin 35 ci ayetinde övülmüş mübarek bir ağaç olarak bahsedilmiştir. Sevgili peygamberimiz iftar sofralarında hurma, zeytin, su ile iftar edilmesinden sık sık bahsetmiştir.
Bu kadar değerli olan zeytin ağaçlarımızın katledilmesi beni ve hepimizi ne kadar çok üzdüğünü biliyorum Maden aramaları adına bugüne kadar birçok ağacımız talan edildi. Kaz dağlarındaki kesimler, orman yangınları bazı amaçlar adına lütfen yok edilmesin. Ağaçlarımız kesilmesin. Oksijen saçan ve bu kadar değerli olan ağaçların yok olmasına orman müdürlükleri, tarım müdürlükleri ve halk olarak bir dur demek zamanı geldi diye düşünüyorum. Sessiz kalmak ve yabancı devletlerin bu yok etme çabalarını alkışlayamayız. Ağaçlarımız bizim besin kaynağımız, oksijen kaynağımızdır. Sessiz kalmak, susmak, ve bu katledilişe seyirci kalmak yazıktır günahtır. Farkında mısınız ormanlarımız teker teker yok ediliyor. Kesiliyor, yakılıyor bir hiç uğruna yok ediliyor.
Hepimizin ağaçlarımız konusunda el birliği ile bu yok edilişe ses getirmemiz boynumuzun borcudur. En azından DUR diyebilmek hatadır, yok edilmesine karşıyız diyebilmek insancıl görevdir. En kısa zamanda bunun farkına varılıp bizlere bu kadar faydası olan zeytin ağaçlarımızı en azından iyi koruyalım.
Sevgiyle kalın, Hoşçakalın..

SALİHA DEVRİŞOĞULLARI

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.