ŞAHİN TİN; “TÜKETİCİLERİ KORUYUCU TEDBİRLER ALIYORUZ”
1808 okunma

ŞAHİN TİN; “TÜKETİCİLERİ KORUYUCU TEDBİRLER ALIYORUZ”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, tüketicileri korumaya yönelik tedbirleri içeren düzenlemenin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildiğini söyledi. Şahin Tin; “Üreticimizin hakkını hukukunu nasıl koruyorsak, tüketicilerimizin de alın terine, emeğine göz dikenlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

ABONE OL
25/03/2022 15:42
ŞAHİN TİN; “TÜKETİCİLERİ KORUYUCU TEDBİRLER ALIYORUZ”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, tüketicilerin korunmasına yönelik tedbirleri içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Milletvekili Şahin Tin, tüketicilerin lehine en uygun ve en hızlı şekilde meselelere çözüm bulmak için önemli adımlar attıklarını, yasal düzenleme ile haklarını koruma altına aldıklarını ifade etti.


“TÜKETİCİMİZİN HAKKINI HUKUKUNU KORUYORUZ”


Kabul edilen teklif ile tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirlerin alındığını, tüketicilerin hak arama yollarının kolaylaştırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Düzenleme tüketicilerimize büyük ölçüde kolaylık sağlıyor. Tüketicilerimizi koruyoruz. Haklarını aramanın kanallarını açıyor, caydırıcı ceza sisteminin yeniden düzenlenmesi ile olumsuzluklara tevessül edenlere geçit vermiyoruz. Üreticimizin, istihdam, ihracat ve yatırım yapan firmalarımızın hakkını nasıl koruyorsak, alın terine nasıl sahip çıkıyorsak, emeğinin karşılığını bulması için nasıl adım atıyorsak, tüketicimizin sofrasını da, hakkını da, hukukunu da o denli korumanın gayretinde oluyoruz” dedi.


“SINIRLAMALAR GETİRİLDİ”


Düzenleme ile tüketici lehine önemli adımların atıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Tüketici ve konut kredilerinde tüketicilerimize ihtiyaç duymadıkları halde sigorta, diğer yan ürün ve hizmetlerin kredi kullanım şartı olarak sunulmasına sınırlamalar getirdik. Kredili mevduat hesabı, kredi kartı gibi belirsiz süreli tüketici kredilerinde faiz oranında tüketici lehine değişiklikler yapılmasının önünü açtık. Yine tüketici kredilerinde kredi borçlarının tamamının erken ödenmesi halinde herhangi bir bildirim aranmaksızın cayma hükümleri uygulanabilmesine imkân sunuldu. Ayrıca tüketicilerimizin ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi nedeniyle katlandıkları maliyetin azaltılmasını sağlayacak adımlar atıldı” dedi.


“SORUMLULUKLAR BELİRLENDİ”


Milletvekili Şahin Tin, taksitle satış sözleşmelerinde temerrüt durumunda kalan borcun tümünün muaccel kılınmasına ilişkin koşulların borçlar kanunuyla uyumlu olarak tüketici lehine yeniden belirlendiğini söyledi. Şahin Tin; “Bilindiği gibi gelişen dünya düzeninde teknoloji hayatımızın her alanında aktif rol alıyor. Bizler de günümüz koşullarını dikkate alarak e-ticaret platformları ile ilgili önemli adımlar attık. Bu kapsamda e-ticarette faaliyet gösteren aracı hizmet sağlayıcılar üzerinden yapılan mesafeli sözleşmelerden dolayı tüketicileri korumak adına sorumlulukları yeniden düzenledik. Hiçbir hizmet sağlayıcının tüketici aleyhine sorumsuz davranmasına fırsat vermeyeceğiz, kapı aralamasına imkân tanımayacağız” dedi.


“MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİYORUZ”


Ön ödemeli olarak satılan konutların sözleşmede belirtilen tarihte tüketicilere teslim edilmesinin zorunlu hale getirildiğini ve bu kapsamda düzenlemeler yapıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin, “Devre tatili satışlarında ciddi mağduriyetler yaşandığı aşikâr. Meclis’te kabul ettiğimiz bu yasa ile mağduriyetlerin önüne geçmek için ön ödemeli devre tatili satışını yasaklıyoruz, ayrıca şahsi hakka konu devre tatile ilişkin de süre sınırlaması getiriyoruz” dedi.


“ETKİNLİK VE VERİMLİLİK ARTIRILIYOR”


Milletvekili Şahin Tin, düzenleme kapsamında ekonomik ömrünü tamamlamamış ürünlerin donanım, yazılım ve fiziki özelliklerinde iyileştirme yapılarak tekrar ekonomiye kazandırılacağını söyledi. Şahin Tin, “Tüketici hakları bu düzenlemeyle her şeyin üstünde tutuluyor. Yetkili ve özel servis ayrımının tüketicileri bilgilendirecek şekilde yapılması sağlanıyor. Garanti süresi bittikten sonra yedek parçanın temin edilmemesi, servis istasyonun bulunmaması gibi sebeplerle satış sonrası hizmetin verilmediği durumlarda tüketicilere üretici ve ithalatçıdan zararın tazmin edilmesinin talep edilmesine yönelik haklar getirildi. Tüketici uyuşmazlıklarının adil ve daha hızlı, en basit ve en düşük kaynakla çözümü için yargı dışı kurulan karar mercii olan tüketici hakem heyetlerinin etkinlik ve verimliliği bu kanun ile artırılıyor. Tüketici hakem heyetleri daha fazla tüketici işlemini kapsayacak şekilde iş ve işlemlerini yapabilecek” dedi.

Editör: Sevilay KAYAN / HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.