Total Banner
ŞAHİN TİN; “BU EŞİKTEN GÜÇLENEREK GEÇECEĞİZ”
854 okunma

ŞAHİN TİN; “BU EŞİKTEN GÜÇLENEREK GEÇECEĞİZ”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, açıklanan ekonomide Türkiye modeli yatırım destek paketini değerlendirdi. Şahin Tin; “Yatırım, ihracat ve işletme harcamalarını kapsayan destek paketi ile devletimizin tüm kaynaklarını milletimizin emrine sunmaya devam ediyoruz. Salgının yol açtığı küresel sancıyı Türkiye olarak en hafif şekilde atlatmanın ve bu eşikten de güçlenerek geçmenin gayretindeyiz” dedi.

ABONE OL
25/02/2022 09:26
ŞAHİN TİN; “BU EŞİKTEN GÜÇLENEREK GEÇECEĞİZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati tarafından açıklanan ekonomide Türkiye modeli yatırım destek paketini değerlendirdi. Milletvekili Şahin Tin, dengeli ve sürdürülebilir, katma değerli yatırımların artması, öncelikli sektörlerin desteklenmesi ve tüm bu işletmelerin finansmana erişiminin kolaylaşması için her türlü adımın atıldığını söyledi.

 “BU SANCIYI DA ARDIMIZDA BIRAKACAĞIZ”

 İşletmelerin yatırım ve üretim, istihdam ve ihracata ilerleyen yollarını açmayı kararlılıkla sürdürdüklerini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Salgın hemen hemen dünyanın birçok ülkesini büyük sıkıntılarla karşı karşıya bıraktı. Türkiye için de içinden geçtiğimiz süreç bir dönüm noktası niteliğindedir. Geçtiğimiz yılın son aylarında karşı karşıya kaldığımız kur dalgalanmalarının piyasalarda yol açtığı paniğin sadece Türkiye’nin ekonomisine bağlı olmadığını hepimiz yakından biliyoruz. Ancak ülkemiz kur dalgalanması karşısında kayıtsız kalmayıp ihtiyaç duyulan adımları kararlılıkla atmış ve nihayetinde zorlu bir engeli hafif sıyrıklarla ardında bırakmıştır. Elbette enerji başta olmak üzere küresel ekonominin etkisi olarak karşımıza çıkan gıda ve çeşitli emtia fiyatlarında aşırı yükselişler yaşanıyor. Beraberinde bunun sancıları da yaşanmıyor değil. Türkiye bu dalgalanmaların üstesinden gelebilecek irade ve güce sahip. Yaşanan bu sancıları yine birlik ve beraberliğimiz, gayretimiz ve azmimiz ile ardımızda bırakacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de ülkemizin tüm imkânlarını milletimiz için seferber etmekten geri durmuyoruz” dedi.

“DESTEKLER İŞLETMELERİN ELİ AYAĞI OLUYOR”

Salgının başladığı ilk günden itibaren birçok tedbir ve destek paketinin vatandaşların ve işletmelerin istifadesine sunulduğunu ifade eden Milletvekili Şahin Tin; “Geleceğimize güvenle bakmak zorundayız. Hiçbir zorluk bahanelerle aşılmaz. Elbirliğiyle zorlukların üstesinden geleceğiz. Üretmeye devam edeceğiz. Hükümetimiz işletmelerimize dönük yeni destek paketleri açıkladı. Bunların en başında 25 milyar TL tutarında yatırım destek paketi geliyor. Yine 25 milyar TL’lik ihracat destek paketi, 10 milyar TL’lik de işletme harcamaları destek paketi olmak üzere üç bölüm halinde destek paketleri işletmelerimizin talebine cevap olacak. Uygulamaya koyduğumuz proje ve destekler nasıl başarıya ulaştıysa açıklanan bu destekler de ülkemizin ihracatına, yatırımına, üretim ve istihdamına ciddi oranda destek olacaktır” dedi.

“YATIRIM DESTEK PAKETİ”

Yatırım destek paketi hakkında bilgiler paylaşan Milletvekili Şahin Tin; “KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler faydalanabilecek. Yatırım kredileri için azami 24 ay ödemesiz, 96 ay vadeli olacak nitelikte hazırlanmış bir paket. Orta yüksek ve yüksek teknoloji üreten sektör firmalarına 1.25 kat kefalet limiti de sağlayacak olan bir adım. Ayrıca yatırıma bağlı işletme kredileri için de azami 6 ay ödemesiz ve yine azami 30 ay vadeli bir işletme kredisi sunulacak” dedi.

“İHRACAAT DESTEK PAKETİ”

İhracat destek paketi ile ilgili de ayrıntıları paylaşan Milletvekili Şahin Tin; “İhracatçı ve döviz kazandırıcı sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler ile mevcutta ihracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli taşıyan KOBİ’lere önemli destekler sunan bir adım. İhracat destek paketi azami 6 ay ödemesiz, 18 ay vadeli olarak verilecek. Hazine destekli KGF kefaletinin olduğu bir destek olacak. Ayrıca kullandırılacak olan kredi kısmı için de bankadan teminat mektubu talep edilmeyecek” dedi.

“İŞLETME HARCAMASI DESTEK PAKETİ”

İşletme harcamalarına yönelik de bir destek paketinin açıklandığını vurgulayan Milletvekili Şahin Tin; “İşletme harcamaları destek paketi de 10 milyar TL’lik bir paket olarak hazırlandı. KOBİ ve KOBİ dışı işletmelerin yüzde 10 nakit kullandırım şeklinde faydalanacağı işletme harcaması destek paketi azami 6 ay ödemesiz, 24 ay vadeli ve 12 ay kullandırım süreli şeklinde olacak. Sunulan desteklerle işletmelerimizi ayakta tutmaya, üretime, ihracata sevk etmeye ve iş dünyamızın gücüne güç katmaya devam edeceğiz” dedi.

“GAYRETİMİZ, BEREKETLİ SONUÇLARA ULAŞMAK”

İşletmelere sunulan desteklerin farklı amaçlarla kullanılmasına asla izin verilmeyeceğini, sıkı takip edileceğini belirten Milletvekili Şahin Tin; “Her bir KOBİ için maksimum kredi limiti 25 milyon TL, büyük firmalar için ise 100 Milyon TL olacak şekilde hazırlanmış bir destek paketidir. Kamu ve özel bankaların işbirliğiyle bu destek paketlerini de işletmelerimiz ile buluşturup başarıyı hep birlikte yakalayacağımıza yürekten inanıyoruz. Bahse konu desteklerin yetersiz kalması halinde hükümetimiz destek paketleri için ayrılan miktarı artırabilecek. Yeter ki; işletmelerimiz ayakta kalsın, güçlensin, ülkemizin geleceğine milletimizin umutla bakmasına katkı sağlasın. Gayretimizin bereketli sonuçlara ulaşacağını temenni ediyor, sunulan imkânların işletmelerimize güç ve destek olacağını değerlendiriyor, desteklerin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

EDİTÖR : ABDULLAH GÖNÜLTAŞ /HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.