SAĞLIK İÇİN İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNE DİKKAT!
651 okunma

SAĞLIK İÇİN İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNE DİKKAT!

Mevsimsel grip vakaların artışına bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç ve takviyelerin kullanımın arttığına dikkat çeken Eczacı Mehmet Ayduran, bu ürünlerin temini konusunda vatandaşları uyardı.

ABONE OL
02/02/2022 16:41
SAĞLIK İÇİN İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNE DİKKAT!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okulların açılması, tedbirlerin kısmı olarak da olsa gevşetilmesi ve kapalı mekanlarda daha fazla bulunulması sebebiyle mevsimsel grip vakalarında artış yaşandığının altını çizen Eczacı Mehmet Ayduran , gribi iyileştirme aşamasında hastaların hekimlere başvurmadan ilaç kullanmamaları ve satın almamaları konusunda hastalara tavsiyelerde bulundu.


“SAĞLINIZI ETKİLEYEN HER ŞEYİ ECZANELERDEN SATIN ALIN”


Her yıl Ekim-Mart ayları arasında grip vakasının daha çok gözlemlendiğine vurgu yapan Eczacı Ayduran gripten korunmak ve hastalık durumunu iyileştirmek için kullanılan bütün ilaç ve takviye gıdaların güvenilir yerlerden satın alınması gerektiğini belirtti. Eczacı Mehmet Ayduran: “Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, damlacıklar yoluyla bulaşır. Genellikle hafif veya şiddetli hastalığa neden olur. Grip, dünyada en yaygın görülen hastalıkların başında gelir. Dolasıyla görülme sıklığı bu kadar çok olunca bu hastalığa karşı kullanılan ilaçlar ve alternatif çözümler de bir hayli fazla oluyor. Hastaların birçoğu son dönemlerde ilaçların teminini eczane dışı kanallardan yapmaya başladılar. Bu son derece yanlıştır demeyelim de üzerinde durulması gereken hassasiyet gerektiren bir konudur diyelim. Çünkü sağlığınızı doğrudan etkiyen bir durumdur. İlaçların temini konusunda yapılan alışverişlerde söz konusu sağlık ise alışverişin yapıldığı yerin güvenilirliği açısından dikkatli olmak gerekir. Bağışıklığı güçlendirici ilaç ve gıda takviyelerin sağlık bakanlığı onaylı olması aynı zamanda gıda takviyesi olduğu için de tarım bakanlığı ruhsatı taşıdığından emin olmak gerekir. İnternet ve diğer kanallardan sağlımıza dair tüm ürünlerin temini ve kullanılması sağlık açısından sıkıntı bir durum teşkil edebilir. İlk karşınıza çıkan yerlerden değil de iyice araştırıldıktan sonra satın alınması daha doğru olur. Sağlımızı ilgilendiren ilaç ve gıda takviyeleri hekimin onayı ve eczanın da sunumuyla eczanelerden teminin edilmelidir.” şeklinde konuştu.


DOĞRU BİLİNEN BİR YANLIŞ DAHA…


Halk arasında doğru bilinen bir yanlışın altını çizen Eczacı Mehmet Ayduran ‘Yazın denize girmek kışın gribi önler’ inanışının tam olarak doğruluk payının olmadığını dile getirdi. Gribi önlemek ya da gripten korunmak için çeşitli efsanelerin dolaştığını söyleyen Ayduran: “Halk arasında doğru bilinen bir yanlışa da değinmek istiyorum. Yaygın kullanılan bir cümle vardır. Yazın denize girerseniz kışın hasta olmazsınız diye. Fakat bu cümle tam olarak doğru değildir. Çünkü denize girmek hastalığın yani gribin oluşumunu engellemez. Sadece denize girildiği zaman vücut kendini kışa hazırlamış olur. Tıbbı terminoloji kullanacak olursak vazomotor antrenman yapmış olur vücut. Yani kendini kışa hazırlar. Denize girip çıkmakla sıcak-soğuk dengesini vücut kendini alıştırmış olur. Bu da kışın işimize yarar. Vücut yazdan kendini hazırladığı için evin içinin sıcaklığı ile dışarının soğukluğu arasındaki dengeyi vücut sağlar. Yani yazdan vücut kendini kışa karşı gardını aldırtır” diye açıklama yaptı.


“HEKİM TAVSİYESİ DIŞINDA İLAÇ KULLANILMAMALIDIR”


Denizli’de hava şartlarının dengeli gitmemesinden dolayı gribin arttığını belirten Eczacı Mehmet Ayduran, vatandaşların soluğu hastane ve eczanelerde aldığı dile getirdi. Kış mevsiminin kendini iyiden iyi hissettirdiği şu günlerde gribe yakalanmamak için vatandaşların daha tedbirli davranmaları gerektiği söyleyen Eczacı Mehmet Ayduran: “Gribe yakalanmamak için virüslerden önce kendimizi sonra yakın çevremizi korumalıyız. Kişisel hijyen kurallarına dikkat ederek kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmamalıyız. Grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça çok kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıyız. En önemlisi de kafamıza göre ilaç kullanımı yapmamalıyız. Mutlaka hekimlere danışarak ilaç kullanmalıyız. Hekim kontrolü ve tavsiyesi doğrusunda eczanelerden eczacınıza danışarak hastalıkla mücadele etmeliyiz.” dedi.


Editör : FATMA HAYTAN / ÖZEL HABER

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.